BiznesINFO.pl
Poważne oskarżenia wobec sieci Lidl, Auchan czy Jeronimo Martins

East News/Julian Kamiński

Na Biedronkę padło bardzo poważne podejrzenie. Lidl także oskarżony, Polakom może się to nie spodobać

6 Lipca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Poważne oskarżenia wobec sieci Lidl, Auchan czy właściciela Biedronki Jeronimo Martins. Portugalski odpowiednik polskiego UOKiK zarzuca im, że w porozumieniu z firmami produkującymi napoje alkoholowe i bezalkoholowe ustalali ceny detaliczne produktów.

Lidl, Auchan i inni z poważnymi oskarżeniami

Portugalski odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Autoridade da Concorrência (AdC) wystąpił w miniony weekend z poważnym oskarżeniem wobec sieci takich jak m.in. Lidl, Auchan czy zarządzanej przez Jeronimo Martins Pingo Doce. O całej sprawie pisze - za  O Jornal Economico - portal wiadomoscihandlowe.pl. AdC oskarża sieci, że w porozumieniu z dwiema firmami produkującymi napoje alkoholowe i bezalkoholowe ustalali ceny detaliczne produktów, ze szkodą dla konsumentów.

W przywołanym przez portal oświadczeniu szefowej AdC Margaridy Matos Rosy możemy przeczytać, że istnieją dowody świadczące o tym, że Auchan i Pingo Doce wykorzystywały swoje relacje biznesowe z dostawcami, aby “koordynować ceny detaliczne produktów”. Z ustaleń AdC wynika, że działo się to w latach 2002-2017.  Dochodzeniem w zakresie napojów bezalkoholowych objęta została również sieć Lidl, zaś w zakresie napojów alkoholowych Intermarche i E.Leclerc.

Potwierdzamy, że prowadzone przez nas dochodzenie dotyczy bardzo poważnych kwestii. Mamy do czynienia z sytuacją, gdy sieci detaliczne wykorzystują swoje dwustronne relacje biznesowe z dostawcami, by w ten sposób doprowadzić do sytuacji, gdy wszystkie uczestniczące w procederze sieci wyznaczają te same ceny detaliczne dla określonych produktów – czytamy w - cytowanym przez wiadomoscihandlowe.pl - komunikacie AdC.

Regulator - jak podaje portal - prowadzi obecnie 10 postępowań w sprawie dużych sieci spożywczych. Część z nich prowadzona jest w trybie niejawnym.

Tagi:

BiedronkaLidl

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sklep Lidl

Handel

Niedziele handlowe. W grudniu będzie więcej okazji do zakupów

Czytaj więcej >
Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >