Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Na Biedronkę padło bardzo poważne podejrzenie. Lidl także oskarżony, Polakom może się to nie spodobać
Radosław Święcki
Radosław Święcki 06.07.2020 02:00

Na Biedronkę padło bardzo poważne podejrzenie. Lidl także oskarżony, Polakom może się to nie spodobać

Poważne oskarżenia wobec sieci Lidl, Auchan czy Jeronimo Martins
East News/Julian Kamiński

Lidl, Auchan i inni z poważnymi oskarżeniami

Portugalski odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Autoridade da Concorrência (AdC) wystąpił w miniony weekend z poważnym oskarżeniem wobec sieci takich jak m.in. Lidl, Auchan czy zarządzanej przez Jeronimo Martins Pingo Doce. O całej sprawie pisze - za  O Jornal Economico - portal wiadomoscihandlowe.pl. AdC oskarża sieci, że w porozumieniu z dwiema firmami produkującymi napoje alkoholowe i bezalkoholowe ustalali ceny detaliczne produktów, ze szkodą dla konsumentów.

W przywołanym przez portal oświadczeniu szefowej AdC Margaridy Matos Rosy możemy przeczytać, że istnieją dowody świadczące o tym, że Auchan i Pingo Doce wykorzystywały swoje relacje biznesowe z dostawcami, aby “koordynować ceny detaliczne produktów”. Z ustaleń AdC wynika, że działo się to w latach 2002-2017.  Dochodzeniem w zakresie napojów bezalkoholowych objęta została również sieć Lidl, zaś w zakresie napojów alkoholowych Intermarche i E.Leclerc.

Potwierdzamy, że prowadzone przez nas dochodzenie dotyczy bardzo poważnych kwestii. Mamy do czynienia z sytuacją, gdy sieci detaliczne wykorzystują swoje dwustronne relacje biznesowe z dostawcami, by w ten sposób doprowadzić do sytuacji, gdy wszystkie uczestniczące w procederze sieci wyznaczają te same ceny detaliczne dla określonych produktów – czytamy w - cytowanym przez wiadomoscihandlowe.pl - komunikacie AdC.

Regulator - jak podaje portal - prowadzi obecnie 10 postępowań w sprawie dużych sieci spożywczych. Część z nich prowadzona jest w trybie niejawnym.

Tagi: Biedronka Lidl