Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Lidl wdraża ją we wszystkich sklepach. Ważna zmiana w godzinach otwarcia
Maria Glinka
Maria Glinka 03.04.2020 02:00

Lidl wdraża ją we wszystkich sklepach. Ważna zmiana w godzinach otwarcia

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Lidl z myślą o klientach z ASD (autism spectrum disorder)

Lidl, przy pomocy Fundacji JiM, opracował nową strategię działania, która opiera się na wprowadzeniu „cichych godzin” z myślą o komforcie zakupów osób ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin i opiekunów. Inicjatywa nawiązuje do dnia autyzmu, który jest obchodzony 2 kwietnia.

„To idealna okazja, aby pokazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich bliskimi. To dla nas niezwykle istotne, aby duże sieci handlowe, jak Lidl Polska wprowadzały w swoich placówkach ułatwienia” – przyznał prezes Fundacji JiM Tomasz Michałowicz.

W trosce o komfort zakupów

Osoby ze spektrum autyzmu są szczególnie wrażliwe na hałas i ostre oświetlenie, a panujący w sklepach tłok sprawia, że odczuwają stres – czytamy w raporcie Fundacji JiM.

Dlatego też w trakcie „cichych godzin” zostanie wyciszona muzyka oraz komunikaty, a klienci z ASD będą obsługiwani poza kolejnością w kasach pierwszeństwa (zazwyczaj jest to kasa nr 1). Uprzywilejowanie dla osób ze spektrum autyzmu będzie miało miejsce w każdy piątek w godzinach 8:00-10:00 oraz sobotę od 19:00 do 21:00 – podaje dlahandlu.pl.

Uprzywilejowanie w czasie pandemii

W trudnym czasie pandemii został wdrożony cały szereg rozwiązań, aby zadbać o bezpieczeństwo i komfort klientów. Na ten moment z kas pierwszeństwa mogą korzystać seniorzy, wolontariusze wspierający ich w kompletowaniu zakupów, pracownicy służby medycznej (lekarze, pielęgniarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni) oraz służby mundurowe (strażacy, policjanci, straż miejska, żołnierze wojsk obrony terytorialnej).

Wprowadzenie „cichych godzin” w sytuacji pandemii, gdy praca sklepów odbywa się na szczególnie określonych zasadach, nie jest możliwe. Lidl poinformował, że inicjatywa wejdzie w życie w momencie powrotu do standardowego funkcjonowania placówek.

Autyzm jest diagnozowany w Polsce u 1 na 100 dzieci. Łącznie w naszym kraju ok. 400 tys. osób choruje na ASD.

Tagi: sklep Polska Lidl