Lek na koronawirusa już w tym roku?
Pixabay/fernandozhiminaicela
Autor Maria Glinka - 24 Kwietnia 2020

Wiceminister zdrowia podał, kiedy można spodziewać się leku na koronawirusa. Może być wprowadzony już niedługo

Lek na koronawirusa jeszcze w tym roku? Tak twierdzi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, który z optymizmem patrzy na prace, które toczą się nad przygotowaniem preparatu również w Polsce.

Lek z osocza ozdrowieńców

Lek na koronawirusa to remedium, na które czekają wszyscy. Coraz więcej instytutów badawczych decyduje się na przeprowadzanie badań nad preparatem przyspieszającym walkę z koronawirusem, który dziesiątkuje społeczeństwa na całym świecie. Na COVID-19 zmarło jak dotąd ponad 190 tys. osób, z czego 463 w Polsce.

W prace nad lekiem zaangażowały się także grupy polskich badaczy. Podstawą preparatu ma być osocze przejęte od osób, które już przeszły COVID-19. Pobór płynnego składnika krwi rozpoczęto już w ubiegłym tygodniu.

RZ nieoficjalnie: Centra handlowe w Polsce zostaną otwarte już niedługo. Podano datęRZ nieoficjalnie: Centra handlowe w Polsce zostaną otwarte już niedługo. Podano datęCzytaj dalej

Kiedy można spodziewać się leku?

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przyznał na antenie TVP Info, że prace nad przetaczaniem osocza osób to na razie „eksperyment medyczny, a nie cudowny lek”. Mimo tego twierdzi, że są szanse, aby taki lek „został opatentowany i wprowadzony do użytku już na jesieni tego roku”.

Wiceszef resortu zdrowia zapowiedział, że niebawem ruszy kampania społeczna zachęcająca ozdrowieńców do oddania osocza, dzięki czemu prace nad lekiem nabiorą szybszego tempa – podają wiadomosci.radiozet.pl.

Polacy śladami naukowców z innych państw

W Chinach, USA i innych państwach europejskich prowadzone są próby z osoczem. Warunkiem użyteczności płynnego składnika krwi jest obecność przeciwciał na SARS-CoV-2, które wytwarzają tylko niektórzy ozdrowieńcy. Dlatego też dawcami osocza spośród ok. 1,5 tys. wyzdrowiałych osób w Polsce będzie mogło być tylko ok. 5-8 proc.

Rewolucyjna metoda leczenia ma polegać na podawaniu osocza pacjentom, którzy zachorują na COVID-19. Niektóre wyniki badań pozwalają na optymizm co do skuteczności tej terapii, jednak na potwierdzone dowody trzeba jeszcze poczekać.

Nasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdyNasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News