BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wiceminister zdrowia podał, kiedy można spodziewać się leku na koronawirusa. Może być wprowadzony już niedługo

24 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Lek na koronawirusa jeszcze w tym roku? Tak twierdzi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, który z optymizmem patrzy na prace, które toczą się nad przygotowaniem preparatu również w Polsce.

Lek z osocza ozdrowieńców

Lek na koronawirusa to remedium, na które czekają wszyscy. Coraz więcej instytutów badawczych decyduje się na przeprowadzanie badań nad preparatem przyspieszającym walkę z koronawirusem, który dziesiątkuje społeczeństwa na całym świecie. Na COVID-19 zmarło jak dotąd ponad 190 tys. osób, z czego 463 w Polsce.

W prace nad lekiem zaangażowały się także grupy polskich badaczy. Podstawą preparatu ma być osocze przejęte od osób, które już przeszły COVID-19. Pobór płynnego składnika krwi rozpoczęto już w ubiegłym tygodniu.

Kiedy można spodziewać się leku?

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przyznał na antenie TVP Info, że prace nad przetaczaniem osocza osób to na razie „eksperyment medyczny, a nie cudowny lek”. Mimo tego twierdzi, że są szanse, aby taki lek „został opatentowany i wprowadzony do użytku już na jesieni tego roku”.

Wiceszef resortu zdrowia zapowiedział, że niebawem ruszy kampania społeczna zachęcająca ozdrowieńców do oddania osocza, dzięki czemu prace nad lekiem nabiorą szybszego tempa – podają wiadomosci.radiozet.pl.

Polacy śladami naukowców z innych państw

W Chinach, USA i innych państwach europejskich prowadzone są próby z osoczem. Warunkiem użyteczności płynnego składnika krwi jest obecność przeciwciał na SARS-CoV-2, które wytwarzają tylko niektórzy ozdrowieńcy. Dlatego też dawcami osocza spośród ok. 1,5 tys. wyzdrowiałych osób w Polsce będzie mogło być tylko ok. 5-8 proc.

Rewolucyjna metoda leczenia ma polegać na podawaniu osocza pacjentom, którzy zachorują na COVID-19. Niektóre wyniki badań pozwalają na optymizm co do skuteczności tej terapii, jednak na potwierdzone dowody trzeba jeszcze poczekać.

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >