BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wiceminister zdrowia podał, kiedy można spodziewać się leku na koronawirusa. Może być wprowadzony już niedługo

24 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Lek na koronawirusa jeszcze w tym roku? Tak twierdzi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, który z optymizmem patrzy na prace, które toczą się nad przygotowaniem preparatu również w Polsce.

Lek z osocza ozdrowieńców

Lek na koronawirusa to remedium, na które czekają wszyscy. Coraz więcej instytutów badawczych decyduje się na przeprowadzanie badań nad preparatem przyspieszającym walkę z koronawirusem, który dziesiątkuje społeczeństwa na całym świecie. Na COVID-19 zmarło jak dotąd ponad 190 tys. osób, z czego 463 w Polsce.

W prace nad lekiem zaangażowały się także grupy polskich badaczy. Podstawą preparatu ma być osocze przejęte od osób, które już przeszły COVID-19. Pobór płynnego składnika krwi rozpoczęto już w ubiegłym tygodniu.

Kiedy można spodziewać się leku?

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przyznał na antenie TVP Info, że prace nad przetaczaniem osocza osób to na razie „eksperyment medyczny, a nie cudowny lek”. Mimo tego twierdzi, że są szanse, aby taki lek „został opatentowany i wprowadzony do użytku już na jesieni tego roku”.

Wiceszef resortu zdrowia zapowiedział, że niebawem ruszy kampania społeczna zachęcająca ozdrowieńców do oddania osocza, dzięki czemu prace nad lekiem nabiorą szybszego tempa – podają wiadomosci.radiozet.pl.

Polacy śladami naukowców z innych państw

W Chinach, USA i innych państwach europejskich prowadzone są próby z osoczem. Warunkiem użyteczności płynnego składnika krwi jest obecność przeciwciał na SARS-CoV-2, które wytwarzają tylko niektórzy ozdrowieńcy. Dlatego też dawcami osocza spośród ok. 1,5 tys. wyzdrowiałych osób w Polsce będzie mogło być tylko ok. 5-8 proc.

Rewolucyjna metoda leczenia ma polegać na podawaniu osocza pacjentom, którzy zachorują na COVID-19. Niektóre wyniki badań pozwalają na optymizm co do skuteczności tej terapii, jednak na potwierdzone dowody trzeba jeszcze poczekać.

Podobne artykuły

Rekordowe zainteresowanie 300 plus

Polska i świat

Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Czytaj więcej >
Rok bonu turystycznego

Polska i świat

Rok bonu turystycznego. Wiemy ilu Polaków skorzystało

Czytaj więcej >
Nord Stream 2

Polska i świat

USA i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie Nord Stream 2

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

ZUS już w tym tygodniu wypłaci wyprawki z programu Dobry Start

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

PGNiG zamieściło specjalny komunikat. Niebezpieczeństwo nie czyha już tylko pod drzwiami

Czytaj więcej >
Powodzie

Polska i świat

Powódź spędza sen z powiek wielu Polakom. Małopolska i Podkarpacie najbardziej zagrożone

Czytaj więcej >