BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Policjanci mogą dziś też do ciebie zapukać z kontrolą. Nie będą bawić się w mandaty, czeka surowa kara na tysiące złotych

12 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Kontrola policyjna w domu w Wielkanoc? To możliwe, a wówczas musimy się liczyć z surowymi karami. Skąd jednak mundurowi mieliby się pojawić u naszych drzwi? Wystarczy, że sąsiedzi zorientują się, że przebywają u nas osoby spoza najbliższego kręgu rodziny

Kontrola policyjna w święta?

Kontrola policyjna w święta to nic miłego, ale chęć spotkania z najbliższymi w tym okresie może prowokować do złamania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Nad przestrzeganiem wprowadzonych zasad czuwa policja, która przestrzega przed odwiedzinami rodziny i znajomych w Wielkanoc.

- Rekomendacja rządu i ministra zdrowia jest jasna - zostańmy w swoich domach, nie podróżujmy i nie odwiedzajmy znajomych – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową komisarz Robert Opas z biura prasowego Komendy Głównej Policji.

 - To dla naszego zdrowia. W trakcie Świąt Wielkanocnych służbę będzie pełniło około 25 tys. funkcjonariuszy wspieranych przez żołnierzy oraz strażników miejskich, których zadaniem jest dbanie o nasze bezpieczeństwo a także sprawdzanie, czy stosujemy się do ograniczeń wynikających ze stanu epidemii w Polsce – dodał.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy ma się rodziców w podeszłym wieku, którzy wymagają pomocy a mieszkają daleko od naszego miejsca zamieszkania? Komisarz podkreśla, że policja każdy przypadek traktuje indywidualnie.

- Jeżeli są to osoby niesamodzielne i nie są w stanie sobie same poradzić, to jest to jeden z przypadków niebudzących wątpliwości i koniecznych, aby takim osobom pomóc. Trzeba jednak pamiętać, że jest to również zagrożenie dla samych rodziców, bo wszyscy musimy się traktować jako potencjalni nosiciele tego wirusa. Dlatego sugerowałbym jak najrzadszy kontakt z innymi ludźmi, aby ryzyko zarażenia było jak najmniejsze – wyjaśnia policjant.

Komisarz przestrzega przed organizacją rodzinnych świąt na działce.

- W takich sytuacjach może się zdarzyć, że będziemy w dużej grupie i grozi nam większa możliwość zarażenia. Więc sugerowałbym zdecydowanie zostać w domu – mówi Opas.

Surowe kary

Komisarz zwraca również uwagę, że nie jest dobrym pomysłem spotkanie z rodziną, która na co dzień z nami nie mieszka. Pytany przez PAP, czy policja będzie sprawdzać mieszkania, czy są w nich inne osoby, na przykład na podstawie doniesień sąsiadów, odpowiada:

- Jeżeli będą ku temu podstawy, albo otrzymamy zgłoszenie, że w danym mieszkaniu odbywa się zgromadzenie, to jak najbardziej będziemy takie sygnały sprawdzać – mówi policjant, informując jednocześnie, jakie w takiej sytuacji mogą nas spotkać sankcje.

- W takich przypadkach takie osoby raczej nie będą karane mandatami, tylko od razu będzie o fakcie informowana inspekcja sanitarna, która może nałożyć karę administracyjną od 5 do 30 tysięcy złotych – tłumaczy Opas.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >