Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Koniec blisko dwustuletniego przedsiębiorstwa. Finalna wyprzedaż zapasów
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.06.2023 10:27

Koniec blisko dwustuletniego przedsiębiorstwa. Finalna wyprzedaż zapasów

Porcelana z fabryki Krzysztof w Wałbrzychu
Fabryka porcelany Krzysztof

Po blisko dwustu latach swoją działalność zamyka wałbrzyska fabryka porcelany “Krzysztof”. Od stycznia trwa wyprzedaż wszystkich produktów, jakie jeszcze znajdują się w magazynach przedsiębiorstwa - jej finalna odsłona będzie miała miejsce w ten weekend.

Koniec wałbrzyskiej fabryki

Wałbrzyska fabryka przetrwała zarówno obie wojny światowe, jak i upadek komunizmu w Polsce. Zwłaszcza w przypadku II wojny światowej miała ona szczęście, biorąc pod uwagę działalność sowieckich tzw. “trofiejnych batalionów” na Ziemiach Odzyskanych.

Jak podaje portal Interia.pl, powodem likwidacji fabryki porcelany w Wałbrzychu było podniesienie cen energii. W cytowanym przez portal styczniowym ogłoszeniu o zakończeniu działalności zakładu, bezpośredni wpływ miał wzrost cen gazu o wysokości 900 proc.

Finalna wyprzedaż wyrobów

Wraz z ogłoszeniem zamknięcia fabryki rozpoczęto również wyprzedaż wyrobów, które jeszcze znajdują się w magazynach przedsiębiorstwa. Można było je kupić w sklepie firmowym.

Jednak, jak poinformowano na stronie internetowej przedsiębiorstwa, w dniach 9-10 czerwca będzie miała miejsce finalna wyprzedaż produktów z fabryki. Odbędzie się ona na głównym placu wałbrzyskiej fabryki przy Limanowskiego 10.

Światowa sława

Fabryka Porcelany Krzysztof powstała w 1831 roku. Bardzo szybko fabryka stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw Dolnego Śląska.

Jak wynika z cytowanych przez Interię danych “Rzeczpospolitej”, wyroby z Wałbrzycha gościły m.in. na dworach królewskich w Wielkiej Brytanii i Szwecji czy w Białym Domu. Porcelana pojawiła się też w takich serialach jak “Hotel Europa” czy “07 zgłoś się”.