Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Koncerty od wczoraj w pełni legalne. Branże wciąż ma jednak związane ręce
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:21

Koncerty od wczoraj w pełni legalne. Branże wciąż ma jednak związane ręce

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 05.05.2020. Epidemia koronawirusa. Zamkniety ogrodek restauracyjny przy pl Konstytucji.
East News, Piotr Molecki

W ramach luzowania obostrzeń powróciły także koncerty. Przedstawiciele branży podkreślają, że zasady dotyczące koncertów są absurdalne i praktycznie uniemożliwiają ich organizację.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie limity obowiązują na koncertach

  • Dlaczego branża koncertowa nie może pracować

Koncerty znów legalne

Trzecia fala pandemii koronawirusa powoli odchodzi w zapomnienie, program szczepień jest realizowany w szybkim tempie, a zatem rząd zdecydował się na powolne luzowanie obostrzeń. Choć na wakacyjne zasady jeszcze trochę poczekamy to na koncert możemy wybrać się od piątku.

Mikołaj Ziółkowski, prezes Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych w rozmowie z Polsat News powiedział, że zasady i limity przewidziane w rozporządzeniu praktycznie uniemożliwiają zorganizowanie jakiegokolwiek koncertu.

Przypomnijmy, że koncerty obecnie można organizować przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, ale także w limicie do 250 osób [bez osób zaszczepionych - red.]. Na widowni co drugie miejsce musi pozostać wolne, a na powietrzu obowiązują 1,5 metrowe odstępy.

Ekspert określił, że maksymalna liczba jest absurdalna, a na "stadion może wejść nawet 22 tys. osób". Zdaniem Ziółkowskiego to właśnie owe limity uniemożliwiają organizację plenerowych koncertów.

Koncerty niemożliwe do zorganizowania

Branża koncertowa miała wnioskować o zupełnie inne limity - bardziej racjonalne i umożliwiające organizację wydarzenia. Przedstawiciele branży powołują się badania naukowe potwierdzające, że na koncertach plenerowych praktycznie nie dochodzi do zakażeń.

Ziółkowski stwierdził, że rząd niesprawiedliwie potraktował branżę koncertową. Uznał, że powinny obowiązywać limity takie, jak na jesieni - 1 osoba na 4 mkw. Podkreśla, że branża wciąż jest otwarta na negocjacje i rozmowy.

Tomasz Grewiński z Izby Gospodarczej Menadżerów Artystów Polskich także uważa limity koncertowe za absurdalne. Podkreśla, że premier Mateusz Morawiecki powinien rozmawiać, bo w takich warunkach nie da się przeprowadzić wydarzenia. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]