Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kim Dzong Un: osobisty list od Trumpa był doskonały, zastanowię się nad nim. Jest szansa na denuklearyzację?
Paulina Musianek
Paulina Musianek 24.06.2019 02:00

Kim Dzong Un: osobisty list od Trumpa był doskonały, zastanowię się nad nim. Jest szansa na denuklearyzację?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

"Doskonały" list od Donalda Trumpa

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un zdradził, że otrzymał „osobisty list” od prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Koreańska Centralna Agencja Informacyjna poinformowała, że ​​Kim „powiedział z satysfakcją, że list ma doskonałą treść. Doceniając zdolność politycznego osądzania i niezwykłą odwagę prezydenta Trumpa, Kim Dzong Un powiedział, że poważnie rozważy jego interesującą treść".

Sarah Sanders, sekretarz prasowy Białego Domu, potwierdziła, że ​​Trump wysłał list do przywódcy Korei Północnej oraz że zwierzchnikami państw trwa. W wywiadzie dla magazynu Time  Trump powiedział, że otrzymał także „list urodzinowy” od pana Kima, który został dostarczony ręcznie dzień wcześniej.

Jest jednak szansa na denuklearyzację?

Formalne rozmowy między USA a Koreą Północną załamały się po nieudanym szczycie Kim Dzong Una i Donalda Trumpa w lutym w Wietnamie. Trump nagle odszedł i powiedział, że nie chce zgodzić się na warunki Kima dotyczące zniesienia wszystkich sankcji bez zapewnienia denuklearyzacji. Oficjalne stanowiska przywódców pozostają takie same. USA domaga się, aby Korea Północna całkowicie porzuciła swoją broń nuklearną, zanim zniesie nałożone na nią międzynarodowe sankcje. Korea Północna poszukuje sposobu na to, aby uzyskać ustępstwa ze strony Stanów Zjednoczonych bez większego zaangażowania w denuklearyzację.

Biuro prezydenta Korei Południowej poinformowało, że wymiana listów między Kimem a Trumpem to pozytywny krok w kierunku utrzymania dynamiki dialogu.