BiznesINFO.pl Polska i Świat Katastrofa ekologiczna na Odrze. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o natychmiastowych dymisjach
East News

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o natychmiastowych dymisjach

13 sierpnia 2022
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisjach w związku z zaniedbaniami w sprawie zatrutej Odry. Jego zdaniem służby mogły podjąć odpowiednie działania wcześniej.

Natychmiastowe dymisje

Premier poinformował w mediach społecznościowych, że sytuacji, z jaką mamy do czynienia, nie można było przewidzieć, ale reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej. "W związku z tym podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji: szefa Wody Polskie Przemysława Dacy, szefa Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka " - podał.

Premier podkreślił, że ustalenie przyczyn zatrucia rzeki jest obecnie priorytetem - wszystkie organy państwa polskiego, które posiadają odpowiednie kompetencje, sprzęt i wiedzę, pracują nad wyjaśnieniem sprawy.

Zatrucie Odry

Pierwsze sygnały o zatruciu Odry pojawiły się pod koniec lipca , kiedy to znaleziono śnięte ryby na dolnośląskim odcinku rzeki w okolicach Oławy. Na początku sierpnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie o przestępstwie w związku z obecnością w wodzie substancji toksycznej szkodliwej dla organizmów wodnych.

Członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego i ochotnicy wybrali z rzeki 10 ton martwych ryb i tylko dzięki wędkarzom nie doszło do jeszcze większej katastrofy ekologicznej, mówiła w TVN Beata Olejarz, prezes Polskiego Związku Wędkarskiego. Tymczasem Wody Polskie o zanieczyszczeniu poinformowały oficjalnie dopiero 10 sierpnia .

Reporterka “Faktów” TVN Arleta Zalewska w krótkim filmie zwróciła uwagę na słowa Przemysława Dacy 10 sierpnia, kiedy to zaprzeczał “totalnej katastrofie” Odry, a kolejnego dnia poinformował o 10 tonach martwych ryb (Onet).

Premier podał, że na razie nie ma jednoznacznej informacji, co było bezpośrednią przyczyną śnięcia ryb. W województwie zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim został wprowadzony zakaz wstępu do Odry . Sprawę badają polskie inspektoraty ochrony środowiska, prokuratura, a także niemieckie władze.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie