BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kapitan Wrona, pilot który uratował ponad 200 osób, stracił pracę w LOT

30 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Kapitan Wrona, którego awaryjne lądowanie uratowało 231 pasażerów, otrzymał wypowiedzenie z linii lotniczych LOT. Sprawa będzie miała swój finał w sądzie.

Kapitan Wrona żegna się z LOT

Kapitan Wrona otrzymał wypowiedzenie od swojego pracodawcy PLL LOT 15 lipca tego roku, czyli pierwszego dnia po jego powrocie ze zwolnienia lekarskiego po zabiegu na sercu, jak informuje tvn24.pl. W dodatku spółka nie chce zapłacić pilotowi pełnego wynagrodzenia za trzy miesiące wypowiedzenia, które mu przysługuje ze względu na staż pracy.

Pilot Tadeusz Wrona pracował jako pilot w LOT od 1981 roku. W 2011 roku zasłynął awaryjnym lądowaniem na warszawskim Okęciu. Pilotował wtedy boeinga 767 wracającego z Newark w USA, któremu nie otworzyło się podwozie. Kapitan Wrona wylądował jednak na tyle sprawnie na pasie lotniska, że nikomu z 231 osób przebywających na pokładzie nic się nie stało. Teraz niestety zbliżający się do 65. roku życia pilot musi pożegnać się z pracą. 

“Dzień po powrocie z długiej przerwy związanej z zabiegiem pan kapitan otrzymał wypowiedzenie. I tyle. Żadnego dziękuję, żadnej innej propozycji. Przecież wciąż jest pilotem, wciąż ma ochotę latać, wciąż może na przykład uczyć latania młodszych kolegów. Chyba udowodnił doskonale, że zna się na tym fachu” - mówi jego pełnomocnik, mecenas Antoni Kania-Sieniawski. “Długo się zastanawiał, czy w ogóle walczyć z byłym pracodawcą. Zachowanie byłego pracodawcy zachęciło go do tego, by podjąć odpowiednie kroki prawne”.

LOT tłumaczy swoją decyzję

Jakub Panek z biura prasowego spółki wyjaśnia, że decyzja została podjęta na podstawie rozporządzenia, według którego piloci po osiągnięciu wieku emerytalnego mają zakaz uczestniczenia w zarobkowym transporcie lotniczym. Nie mogą więc pilotować dużych rejsowych maszyn. Za to wciąż mogą prowadzić loty szkoleniowe bez pasażerów.

“Współpraca z kapitanem Wroną została zakończona zgodnie z obowiązującymi standardami" - mówi Panek tłumacząc jednocześnie, że skoro kapitan Tadeusz Wrona nie może być już pilotem, nie świadczy więc pracy, więc nie przysługuje mu zapłata w pełnym wymiarze.

“Nie wykluczamy kontynuacji współpracy z panem Wroną w nadchodzącej przyszłości, na przykład w ramach LOT Flight Academy, czyli nowoczesnym ośrodku szkoleniowym, który powstał pod skrzydłami LOT-u. Tego typu współpraca musiałaby zostać oparta o nową umowę, adekwatną do faktycznie pełnionych czynności szkoleniowych” - dodaje Jakub Panek z PLL LOT.

Nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >