Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jacek Sasin nagrodzony. Za sprawne podejmowanie odważnych i bezkompromisowych decyzji
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:42

Jacek Sasin nagrodzony. Za sprawne podejmowanie odważnych i bezkompromisowych decyzji

Sasin nagrodzony
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk/CC3.0

Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych i wicepremier w rządzie PIS został uhonorowany nagrodą Kompasu Polskiego 2020. Fundatorem tej statuetki są przede wszystkim spółki należące do Skarbu Państwa, którymi zarządza... Jacek Sasin.

Minister Sasin nagrodzony za heroizm

– Nagrody Polskiego Kompasu dedykowane są osobom i firmom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju gospodarczego Polski. Dlatego nikogo chyba nie zaskoczyło przyznanie Polskiego Kompasu 2020 wicepremierowi Jackowi Sasinowi za udowodnienie, że patriotyzm gospodarczy oznacza przede wszystkim sprawne podejmowanie odważnych i bezkompromisowych decyzji oraz działań, których celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo kraju i obywateli, a także rozsądne łączenie w polityce antycovidowej zachowania bezpieczeństwa pracowników i utrzymania gospodarki – wskazuje serwis  "wGospodarce". Wydawany jest on przez stojącą za takimi tytułami jak "Sieci", czy "wPolityce" grupę mediową Fratiria. Prorządowy dom mediowy był jednym z fundatorów nagród - wskazuje portal Bankier.pl

Dziennikarze z Bankiera idą jednak o krok dalej i pod lupę biorą pozostałych sponsorów Kompasu Polskiego 2020. Okazuje się, że partnerzy stojący za tym wyróżnieniem to spółki należące do Skarbu Państwa. Partnerem głównym wydarzenia jest PKN Orlen. Dalej robi się jeszcze ciekawiej. Partnerami strategicznymi są firmy Energa oraz PGNiG. Inwestorami głównymi są z kolei między innymi KGHM, Lotos, PZU czy PKP. Wszystkie te spółki znajdują się w portfelu zarządzanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, na którego czele stoi – przypomnijmy – Jacek Sasin. Ten sam, który został wyróżniony nagrodą.

Wybitny dorobek Jacka Sasina

Minister Sasin wsławił się niebywałym dorobkiem. Dzięki jego działaniom organizowane były korespondencyjne wybory prezydenckie, które ostatecznie się nie odbyły. Jak wskazują media, miały one kosztować budżet państwa nawet 70 mln złotych. Ponadto Minister Aktywów Państwowych w sposób bezkompromisowy wycofał się z deklaracji zamykania kopalń i z uniesioną głową poddał się przed wizją zapowiadanych górniczych protestów w sprawie transformacji energetycznej w Polsce. Swoje propozycje wycofał jeszcze przed tym, gdy zostały przedstawione górnikom.

Nagrodzony minister bez cienia wątpliwości zasłużył na statuetkę. Udało mu się w końcu rozwiązać palący Polskę i płuca Polaków problem transformacji energetycznej. To minister Sasin dzięki swojemu heroizmowi i nieustępliwości w działaniu zrealizował to, czego do tej pory nie udało się dokonać żadnemu polskiemu rządowi. Reforma górnictwa oraz energetyki od lat jest zapowiada przez kolejne ekipy mające parlamentarną większość na Wiejskiej, jednak z powodów politycznych jest za każdym razem odkładana "na później". Każdy rząd przygotowuje wielkie projekty i strategie, jednak nie idą za nimi konkretne działania.

Problemy wciąż nierozwiązane

Jak zaznacza Adam Trochała z serwisu Bankier.pl, "W zawieszeniu trwają zarówno spółki energetyczne, które nie wiedzą, jak będzie wyglądała przyszłość należących do nich aktywów węglowych. W zawieszeniu trwają mieszkańcy zarówno terenów górniczych, jak i miejsc, gdzie planowano dalsze inwestycje" – podkreśla redaktor specjalistycznego portalu.

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu 

Jak wskazuje ekspert, stan zawieszenia trawi nie tylko biznes i sektor energetyczny, ale także zwykłych mieszkańców. Jako przykład wskazuje położony w województwie łódzkim Złoczew, gdzie wciąż nie udało się wydać decyzji o całkowitym wycofaniu się z eksploatacji nowej odkrywki węgla brunatnego. Przez to okoliczni mieszkańcy wciąż nie mogą na dobrą sprawę zrobić czegokolwiek ze swoją ziemią. 

Stanowcze decyzje ministra Aktywów Państwowych sprawiają, że niepewny jest los Polskiej Grupy Górniczej. Obecna działalność jest deficytowa, a spółka notuje coraz większe straty. Opracowane przez rząd plany i strategie w ramach transformacji energetycznej nie zostały przedstawione górnikom przez niezłomnego ministra, ponieważ ten wystraszył się zapowiadanych przez górników protestów i nim zdążył dojechać na Górny Śląsk obwieścił, że MAP wycofuje się ze swoich planów.

Statuetka Polskiego Kompasu 2020 dla ministra Jacka Sasina jest jawną satyrą? Jak pisze Adam Trochała z Bankiera – "kompas jest czymś co wskazuje, w którą stronę coś powinno zmierzać". Być może komentarze w prorządowych mediach są właśnie takim wskazaniem, kogo potrzebujemy w tych trudnych czasach. Czasach gdy Polska dusi się od smogu, energetyka jest niewydolna, państwowe spółki tracą kapitał, a nad kopalniami wisi widmo bankructwa.

Póki co za "heroizm" nagrodzony został Jacek Sasin. Heroizm wart co najmniej 70 milionów złotych, zwolnienia grupowe w Poczcie Polskiej, spadek wartości PKN Orlen i Lotosu, nieogłoszone plany reformy górnictwa. Jak wskazuje serwis INN Poland, zaledwie dwie na trzynaście notowanych na giełdzie państwowych spółek poprawiło swoje zyski w odniesieniu do roku ubiegłego.

Tagi: rząd PiS PiS