BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Francuzi o inwestycjach w Polsce: Problemem nieprzewidywalne regulacje

4 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Inwestycje w Polsce, które to pochodzą z Francji, są bardzo liczne. Jak pokazują dane, Francuzi to trzecia największa grupa inwestorów w Polsce. Choć chętnie inwestują i określają polski rynek, jako generalnie atrakcyjny, wskazali jeden ważny problem. Ich

Inwestycje Francji w Polsce po 1989 roku rozpoczęły się niedługo po obaleniu komunistycznych władz. W 1994 roku powołano do życia Francusko-Polską Izbę Gospodarczą (CCIFP) i to właśnie z tej okazji CCIFP oraz KPMG International sporządziły raport "25 lat polsko-francuskiego partnerstwa. Inwestycje francuskie w Polsce", który opublikowano w poniedziałek.

Z raportu wynika, że od początku transformacji ustrojowej do 2017 roku Francuzi w ramach inwestycji wpompowali w polski rynek 81 mld złotych. Czyni to Francuzów trzecimi największymi inwestorami zagranicznymi w Polsce po USA (91 mld złotych) oraz po Niemcach (167 mld złotych).

Inwestycje w Polsce jednak nie bez problemów

Jak podaje portal Interia, na potrzeby raportu przeprowadzono ankietę, która wykazała, że 75% francuskich inwestorów widzi Polskę jako atrakcyjny rynek do inwestowania, a 95% potwierdza, że ma pozytywne doświadczenia w pracy z Polakami. Co więcej, w ciągu 5 lat 55% badanych zamierza zwiększyć zatrudnienie, a 68% ocenia, że atrakcyjność inwestycyjna Polski nie powinna zmaleć w nadchodzących latach.

Niestety, są jednak i mniej wesołe aspekty inwestowania w Polsce. Jak wskazują Francuzi, to przede wszystkim dwie rzeczy. 67% badanych mówi o problemie z dostępnością do odpowiednich pracowników, natomiast aż 78% ankietowanych ocenia, że największym kłopotem w ramach inwestycji jest wysoka zmienność regulacji prawnych w Polsce. O tym problemie mówi m.in. Joanna Drewla, dyrektor generalna polskiego oddziału koncernu farmaceutycznego Servier.

Chcielibyśmy dalej inwestować, ale brak przewidywalności otoczenia prawnego, brak pewności tego, co będzie za 2-3 lata w mocno regulowanej branży powoduje, że biznes staje się bardzo trudny - mówi Drewla.

Chcielibyśmy dalej inwestować, ale brak przewidywalności otoczenia prawnego, brak pewności tego, co będzie za 2-3 lata w mocno regulowanej branży powoduje, że biznes staje się bardzo trudny - mówi Drewla.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >