Inkubator przedsiębiorczości – szansa dla młodych przedsiębiorców
pixabay.com
Autor Agata Andrzejczak - 30 Listopada 2020

Inkubator przedsiębiorczości – szansa dla młodych przedsiębiorców

Wzrasta popularność inkubatorów przedsiębiorczości wśród osób, które mają pomysł na własny model biznesowy, nie posiadając jednak środków na realizację. Nic dziwnego, inkubatory to interesująca forma wsparcia młodych przedsiębiorców, którzy nie zgromadzili odpowiedniego kapitału na start.

Na czym polega inkubator przedsiębiorczości?

Inkubatory przedsiębiorczości wspierają innowacyjność i rozwój przedsiębiorstw. Ich głównym celem jest świadczenie usług pomagających firmom wejść na rynek oraz funkcjonować na nim, zarówno na początkowym, jak i zaawansowanym poziomie rozwoju projektu. W praktyce najczęstszymi beneficjentami inkubatorów przedsiębiorczości są młodzi przedsiębiorcy oraz studenci.

Inkubatory przedsiębiorczości najczęściej funkcjonują jako fundacje, stowarzyszenia lub organizacje pozarządowe. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc merytoryczną w wielu zakresach funkcjonowania firmy – od IT, marketingu, przez sferę prawną aż po księgowość. Często można spotkać tak zwane Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości skierowane do studentów i absolwentów konkretnych uczelni i wydziałów.

Kto może korzystać z usług inkubatora przedsiębiorczości?

Działalność organizacji określanych jako inkubator przedsiębiorczości skupia się na odbiorcach, takich jak:

  • młodzi przedsiębiorcy z sektora małych lub średnich przedsiębiorstw,
  • studenci, absolwenci lub doktoranci uczelni wyższych,
  • przedsiębiorcy pracujący w branży nowych technologii,
  • osoby planujące działać w ramach tzw. start-upów.

Inkubatory przedsiębiorczości nie narzucają ograniczeń wiekowych. Wymagają jedynie posiadania pierwszej działalności gospodarczej – doświadczeni przedsiębiorcy nie mogą korzystać z takiego rodzaju pomocy.

Jak działa inkubator przedsiębiorczości?

Inkubatory przedsiębiorczości oferują zwykle dwie formy pomocy – preinkubację oraz inkubację.

Preinkubacja jest zwykle kojarzona z instytucjami działającymi przy uczelniach akademickich. Taka forma inkubatora pozwala w łatwy i szybki sposób wypróbować dany produkt lub usługę na rynku oraz zweryfikować dany pomysł na biznes.

Inkubacja dedykowana jest przedsiębiorcom, którzy chcą starać się o kapitał poprzez działania crowdfundingowe, dotację lub o pieniądze z Venture Capital.

Jak skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości?

W Polsce działa wiele organizacji na zasadzie inkubatora przedsiębiorczości, których działalność możemy znaleźć w Internecie oraz przy uczelniach wyższych w całym kraju. Aby skorzystać z pomocy jednego z nich, należy nawiązać pierwszy kontakt z konkretnym podmiotem.

Przed przystąpieniem do kontaktu z inkubatorem przedsiębiorczości warto się przygotować do rozmowy. Zainteresowany zostanie zapytany o to, w jakiej formie chciałby rozpocząć działalność i jakiej tak naprawdę pomocy oczekuje. Tutaj należy się zastanowić, czy potrzebujemy kompleksowej pomocy finansowej, prawnej itp., czy jedynie wsparcia w konkretnym obszarze (np. udostępnienie miejsca działalności).

Można zarejestrować się w systemie inkubatora przedsiębiorczości w trybie zdalnym. Zwykle rejestracja zajmuje około 15-20 minut, a otrzymanie dostępu do wszystkich usług inkubatora trwa zaś maksymalnie do 2-3 dni od chwili zarejestrowania i podpisania wymaganej umowy.

Ile kosztuje pomoc oferowana przez inkubator przedsiębiorczości?

Należy pamiętać, że pomoc udzielana przez inkubatory przedsiębiorczości nie jest bezpłatna. Oczywiście, ceny są dostosowane do budżetu przeciętnego młodego przedsiębiorcy, dlatego mimo wszystko oferowana usługa jest konkurencyjna i warta przetestowania.

Wstępne rozmowy z pracownikami inkubatorów zwykle są darmowe, zapłata obowiązuje już za korzystanie z konkretnych usług. Opłaty zamykają się w przedziale 250-500 zł miesięcznie. Cena uzależniona jest od wybranego pakietu oraz rodzaju usług. Mimo wszystko warto zainwestować niewielką kwotę na wsparcie merytoryczne, które pomoże stawiać pierwsze kroki przedsiębiorcy – pozwoli to uniknąć złych decyzji finansowych w przyszłości.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News