BiznesINFO.pl Polska i Świat Impeachment Donalda Trumpa ruszył. Nigdy dotąd prezydent nie był mu poddawany aż dwa razy
East News, MANDEL NGAN

Impeachment Donalda Trumpa ruszył. Nigdy dotąd prezydent nie był mu poddawany aż dwa razy

14 stycznia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym dokładnie polega procedura impeachmentu w Stanach Zjednoczonych

  • Czy Donald Trump zostanie ostatecznie uznany za winnego

  • W jaki sposób impeachment wpłynie na jego dalszą karierę polityczną

Impeachment Donalda Trumpa w końcu się ziści?

Impeachment w Stanach Zjednoczonych ma niesamowicie długą historię i niewątpliwie osadzony jest na stałe w tamtejszej demokracji. Jest on traktowany jako broń ostateczna i świadczy o tym fakt, że na 238 lat istnienia USA i 46 prezydentów jego procedura była rozpoczynana tylko kilkukrotnie.

Impeachment jest to procedura oskarżenia funkcjonariuszy federalnych (m.in.: prezydent, wiceprezydent) o nadużycie władzy. Procedura impeachmentu może zostać przeprowadzona w kilku przypadkach: w następstwie zdrady, przekupstwa oraz innych przewinień i przestępstw . Ogromną rolę w procedurze impeachmentu odgrywają obie izby Kongresu: Izba Reprezentantów formułuje zarzuty, natomiast Senat większością 2/3 głosów orzeka o winie oskarżonego.

Przypomnijmy, że procedurę impeachmentu wszczęto wobec Richarda Nixona w związku z aferą Watergate, jednakże ten w ostatniej chwili zrezygnował z urzędu i do głosowania nie doszło. W stan oskarżenia postawiono również Billa Clintona, w związku ze skłamaniem przed narodem jakoby nie utrzymywał kontaktów seksualnych ze swoją asystentką. Clinton został oczyszczony z zarzutów.

Kolejnym prezydentem, wobec którego wszczęto procedurę impeachmentu jest Donald Trump - ten z kolei już po raz drugi jest mu poddawany. To wydarzenie bez precedensu w historii USA. Aktualnie Izba Reprezentantów zarzuca Trumpowi "podżeganie do powstania" - informuje Wirtualna Polska.

Procedura impeachmentu została zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów. Za głosowało 232, z czego 10 republikanów, a przeciw 197 parlamentarzystów. Teraz procedurą zajmie się Senat, w którym większość mają Republikanie. Ten już raz uratował Trumpa.

Impeachment po raz drugi

Republikanie nie kryją się z powodami, przez które głosowali za impeachmentem Donalda Trumpa. - Broniłem tego prezydenta w trudnych chwilach przez cztery lata. Prowadziłem na jego rzecz kampanię i dwukrotnie na niego głosowałem, ale ta kompletna porażka jest niewybaczalna - cytuje wypowiedź jednego z kongresmenów WP.

- To jest ruch, który ma właściwie dwa cele. Pierwszy, taki przemijający, czyli dokuczenie Trumpowi. A drugi, istotniejszy dla Demokratów, to odebranie mu możliwości zajmowania jakichkolwiek stanowisk publicznych w przyszłości . I to jest chyba prawdziwym celem tego dość dziwnego zabiegu, jakim byłby impeachment na kilka dni przed końcem kadencji - mówi w wywiadzie z Polska Times prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.

Przypomnijmy, że Donald Trump rozważał kandydaturę w wyborach prezydenckich za cztery lata. Amerykanista zauważa, że była ona realna kilka dni temu, jednakże po ostatnich wydarzeniach nawet Republikanie baliby się zaryzykować z jego wysunięciem po raz kolejny w wyścigu o Biały Dom.

Portal money.pl powołując się na dane Morning Consult informuje, że 54 proc. Amerykanów uważa, że Trump powinien zostać uznany za winnego. Z kolei sam Trump debatę na temat impeachmentu miał oglądać w bliskim gronie doradców.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie