BiznesINFO.pl
ważne świat

East News

Gazprom przedłuża zawieszenie Nord Stream 1. Jest komentarz Niemiec

3 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Gazprom poinformował w piątek, że przesył gazu przez Nord Stream 1 zostaje wstrzymany. Jak oświadczył koncern, nie może podać terminu wznowienia dostaw. Przyczyną przerwy jest znalezienie wycieku oleju

Wstrzymane dostawy gazu

W komunikacie Gazprom oznajmił, że wykryto wyciek w turbinie w tłoczni Portowaja. Zaznaczono, że do czasu usunięcia usterki transport gazu przez Nord Stream 1 jest całkowicie wstrzymany. Nie podano, kiedy przez gazociąg miałby ponownie płynąć gaz.

Według Gazpromu naprawa takich wycieków w kluczowych uszkodzeniach gazociągu jest możliwa tylko w wyspecjalizowanych zakładach, do których dostęp blokują teraz zachodnie sankcje, wskazuje BBC.

Przypomnijmy, Nord Stream miał wznowić pracę w sobotę po trzydniowej przerwie technicznej.

Komentarz Niemiec

Wcześniej wykorzystywane było tylko 20 procent maksymalnej przepustowości. Przyczyną ograniczenia dostaw miał być brak serwisowanej w Kanadzie turbiny, której ostatecznie Rosja z powrotem nie przyjęła. Tak zwane “problemy techniczne” raczej już nikogo nie dziwią. Rosja od początku wojny z Ukrainą wykorzystuje gaz do energetycznego szantażu.

 Siemens Energy, kanadyjski producent turbin, oświadczył w piątek, że wyciek w turbinie technicznie nie uzasadnia wyłączenia przez Gazprom gazociągu Nord Stream 1.  Z kolei rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer napisał na Twitterze, że ponowne zamknięcie Nord Stream 1 jest kolejnym dowodem niewiarygodności Gazpromu jako dostawcy. Jednocześnie oskarża Rosjan o cynizm, że wolą palić gaz, zamiast dotrzymywać kontraktów.

Nasz kraj jest coraz lepiej przygotowany na wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu - oświadczyła w piątek niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur). Niemieckie magazyny gazu są wypełnione w niemal 84 procentach i są dalej napełniane. Do listopada będą zapełnione w 95 procentach, jak podaje NDR.de

Jednocześnie prezes Bundesnetzagentur Klaus Mueller wezwał niemieckich obywateli i firmy do ograniczenia konsumpcji gazu.

Od 1 września br. Gazprom całkowicie zawiesił także dostawy surowca do francuskiego Engie, jednego z największych przedsiębiorstw energetycznych w Europie. Rzekomo francuska firma nie zapłaciła w całości za lipcowe dostawy gazu. 

Tagi:

gazNiemcy

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Uzależnienie od węgla? Będziemy skazani na jego import

Czytaj więcej >
Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >
Król Karol III, fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Energetyka

Karol III chce, aby zyski z królewskich farm wiatrowych trafiły do Brytyjczyków

Czytaj więcej >

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >