BiznesINFO.pl
4237359957 9aa6e6098d k

flickr

Finlandia przechwytuje sprzęt Rosjan na granicy. Celnicy mają pełne ręce roboty

3 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Finlandia zaczęła dokładniej sprawdzać swój pas graniczny z Rosją. Celnicy poinformowali o skonfiskowaniu licznego sprzętu, który mógł zostać użyty przez Rosjan w celu wzmocnienia militarnego.

Fińskie służby celne przeprowadzały szczegółowe kontrole w dniach 22-27 lipca. Tylko w tym okresie celnicy skonfiskowali ponad sto przedmiotów, które mogły być "wzmocnieniem zdolności przemysłowych i militarnych Rosji". Dodatkowo doszło do konfiskaty towarów sankcjonowanych przez UE i dóbr luksusowych.

Finlandia bada sytuację na granicy

Granica fińsko-rosyjska ma 1340 km długości, a tym samym Finlandia jest krajem, który spośród członków UE ma najdłuższą granicę z Federacją Rosyjską. Oprócz Finlandii z Rosją graniczą jeszcze tacy członkowie UE jak: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia.

Finlandia jest jednak jedynym krajem UE graniczącym z Rosją, który wydaje Rosjanom wizy turystyczne. Liczba turystów z Rosji w lipcu osiągnęła poziom 185 tys. i względem 125 tys. z czerwca jest to spory wzrost, stąd też ma miejsce wzmożona praca fińskich celników.

W Finlandii rozgorzała dyskusja dotycząca ograniczenia wiz turystycznych dla Rosjan w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Portal macaubusiness.com donosi, że prezydent Finlandii Sauli Niinistö zamierza przedyskutować z rządem sprawę wiz w czwartek. Wygląda jednak na to, że pomysł ograniczenia wiz będzie miał szerokie poparcie w parlamencie, szczególnie wśród posłów opozycji.

Kreml jest bardzo niezadowolony z postępowania Finlandii

Na wieści o ewentualnym ograniczeniu wiz dla Rosjan zareagowała już Moskwa. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował sprawę, dając do zrozumienia, że Rosja „zareagowałaby bardzo negatywnie” na ograniczenie wiz turystycznych.

Rosyjskim turystom Finowie skonfiskowali m.in. drony oraz sprzęt, którego rodzaju służby "nie mogą na razie komentować", mówił przedstawiciel służb celnych Mikko Gronberg.

Tagi:

Rosja

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >