BiznesINFO.pl
14274747544 2db9ff2c9d o

flickr

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

3 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Fidżi przystało na wniosek USA o możliwość konfiskaty superjachtu Amadea. Zdaniem Amerykanów należy on do rosyjskiego oligarchy sprzyjającego Putinowi Sulejmana Kerimowa. Wartość jachtu szacowana jest na 325 mln dolarów. Firma, do której należy statek zaprzecza jednak, że jest on własnością Kerimowa.

O pozytywnej decyzji sądu na Fidżi donosi dzisiaj CBS News. Amerykańscy urzędnicy będą mogli rozpocząć proces przejęcia superjachtu, pływającego pod banderą Kajmanów.

Rosjanie odwołują się od decyzji sądu

Prawnicy z Millemarin Investments, do której należy jacht Amadea utrzymują, że właścicielem statku wcale nie jest Sulejman Kerimow, lecz Eduard Khudainatov, były dyrektor generalny Rosnieftu. Rosyjski gigant naftowy Rosnieft nie został objęty zachodnimi sankcjami.

Millemarin Investments odwoła się do fidżyjskiego wymiaru sprawiedliwości i do rozpatrzenia odwołania statek nie zostanie zajęty przez Amerykanów, podaje CBS News.

Fidżi jest państwem wyspiarskim położonym na Oceanie Spokojnym. Składa się z kilkuset wysp i wysepek pochodzenia wulkanicznego. Kraj uchodzi za raj turystyczny, a turystyka jest główną gałęzią gospodarki.

Kim jest Sulejman Kierimow

Sulejman Kierimow jest członkiem rosyjskiej Rady Federacji, gdzie reprezentuje republikę Dagestanu. Dagestan skąd pochodzi Kierimow położony jest na Kaukazie i graniczy z Czeczenią.

Forbes w 2022 r. szacuje majątek Kierimowa na 15,6 mld dolarów i klasyfikuje go na 119. miejscu najbogatszych ludzi na świecie. Oligarcha większość swoich dochodów czerpie z wydobycia i sprzedaży złota.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiana nadawania telewizji już jutro w pięciu województwach. Stare telewizory nie podołają

Czytaj więcej >