Emerytury bez podatku nie do przyjęcia dla rządu
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Listopada 2020

Czy emerytura powinna być bez podatku? Opodatkowanie świadczenia wzbudza wiele emocji

Emerytura bez podatku rozwiązałaby wiele problemów, z którymi muszą borykać się świadczeniobiorcy. Będą zmiany, jeśli chodzi o waloryzację emerytur, tak by seniorzy realnie odczuli podwyżki. Jednak na rezygnację z opodatkowań nie ma żadnych szans. Rząd pozostaje nieugięty.

Emerytura bez podatku

Opodatkowanie emerytur zabiera co miesiąc z kieszeni seniorów 20 proc. świadczenia, z drugiej strony zdjęcie podatku z pieniędzy przekazywanych emerytom byłoby sporym obciążeniem dla państwa.

Emerytury bez podatku wypłacane są m.in. w Bułgarii, na Litwie. Świadczenie bez potrącenia otrzymują także Węgrzy. Ten temat co chwilę wraca także w Polsce, jednak do tej pory nie podjęto żadnych działań, które przyczyniłyby się do

Głos w sprawie zabrała wiceminister Elżbieta Bojanowska, która stwierdziła, że wypłacanie emerytur bez podatku “byłoby [...] naruszeniem zasad równości i sprawiedliwości społecznej”.

Ze złej sytuacji materialnej najstarszych Polaków zdaje sobie sprawę poseł PiS Anna Sobecka, według której osoby, które pobierają najmniejsze świadczenia (w wysokości od 1000 zł do 2000 zł), żyją na krawędzi ubóstwa, przekazuje portal prawo.pl.

Sobecka podała też przykład emeryta, który zgłosił się do jej biura poselskiego, informując, że podczas waloryzacji w 2016 roku jego emerytura wzrosła zaledwie o 3 zł. Przy kwocie 1100 zł, którą otrzymywał, świadczenie mogłoby wzrosnąć aż o 140 zł, pod warunkiem, że rząd zrezygnowałby z opodatkowania emerytur.

Równość wobec prawa (podatkowego)

Resort przypomina, że podstawową zasadą, na jakiej oparto ustawę PIT, która obowiązuje do tej pory, jest powszechność opodatkowania. W związku z tym wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wprost wymienionych przez ustawodawcę jako wolne od podatku bądź dochodów, od których minister finansów zaniechał poboru podatku, podlegają opodatkowaniu, informuje portal.

Według przepisów ustawy o PIT emerytura i renta stanowią źródło przychodu, który podlega opodatkowaniu zgodnie z ogólnymi zasadami, według obowiązującej skali podatkowej.

- Odstąpienie od opodatkowania emerytur i rent, rozumiane jako ich wypłata w kwocie brutto, zwiększyłoby dochody pozostające w dyspozycji osób pobierających te świadczenia, niemniej jednak zwolnienie z opodatkowania emerytur i rent nie znajduje „systemowego” uzasadnienia - zauważyła wiceminister Bojanowska, na którą powołuje się portal prawo.pl.

To niezwykle wyrazisty przykład tego, jak definiowanie pewnych kwestii może zmienić rządzące nimi warunki. Ponieważ w Polsce emeryturę traktuje się jak przychód na identycznych zasadach jak wynagrodzenie, “uprzywilejowanie jednej grupy podatników względem innych, stanowiłoby naruszenie zasad równości i sprawiedliwości społecznej”, jak to ujęła Bojanowska.

Jeśli jednak potraktowalibyśmy emeryturę jako zwrot podatku, który zapłaciliśmy wcześniej na mocy świadczenia emerytalnego, tu mógłby pojawić się już problem. Już raz projekt, który zakładał wypłatę emerytur i rent w kwotach brutto trafił do Sejmu. Była to propozycja PSL, która nie dostała jednak poparcia większości w Sejmie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News