Emerytura tylko przelewem. Proponowane zmiany weszłyby w życie już w 2022 roku.
pxhere.com, CC0
Autor Wiktoria Pękalak - 30 Stycznia 2021

Emerytury "do ręki" się nie doczekasz. Zmiana przepisów przygotowana

Emerytury nie przyniesie ci już listonosz. Rząd chce, by emeryci otrzymywali świadczenia wyłącznie bezgotówkowo. Projekt ustawy jest już przygotowany. Wiemy już, kto będzie musiał dostosować się do proponowanych zmian.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto otrzyma emeryturę na konto
  • Dlaczego rząd chce zlikwidować wypłaty w gotówce
  • Czy inne świadczenia także będą wypłacane na konto

Emerytura tylko przelewem

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy emeryt, który przekracza wiek emerytalny i decyduje się przejść na emeryturę, ma prawo wyboru, czy świadczenie będzie wpływało na jego konto przelewem, czy dostarczy je listonosz.

Teraz jednak resort rodziny przygotowuje ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, na mocy której emeryci i renciści przestaną mieć prawo decydowania o formie otrzymywania świadczenia. Projekt trafił już do rządowego Wykazu Prac Legislacyjnych.

Kto straci możliwość wyboru sposobu wypłaty emerytury?

Fakt dowiedział się, że osoby, które otrzymują już emerytury i renty mogą być spokojne - ich nowe prawo nie będzie obowiązywało. Co innego w przypadku osób, które na emeryturę lub rentę przejdą po 1 stycznia 2022 r.

“Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą, również w kontekście pandemii – z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bezkosztowy do realizacji. Rozwiązania, jakimi dysponuje sektor bankowo-finansowy tj. podstawowy rachunek płatniczy, karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, rozwinięta sieć terminali płatniczych, płatności z wykorzystaniem smartfonów dają gwarancję bezpiecznego i szybkiego dostępu do środków finansowych” argumentowali w uzasadnieniu autorzy projektu.

Zmiany nie dotyczyłyby osób, które przeszły na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2022 r., jednak ich stan zdrowia nie pozwala na korzystanie ze świadczenia w formie bezgotówkowej.

Pieniądze tylko na koncie

Coraz częściej mówi się o Polsce bezgotówkowej. Na każdym kroku rząd zachęca Polaków do korzystania z kart kredytowych, zamiast gotówki. Według danych ZUS, na które powołuje się Fakt, już trzy czwarte uprawnionych osób otrzymuje emeryturę na konto bankowe.

W związku z tym, że na emeryturę przechodzą kolejne pokolenia, lepiej obeznane już z płatnościami bezgotówkowymi i sprawnie poruszającymi się w cyberprzestrzeni, wskaźnik ubankowienia świadczeniobiorców stale rośnie. Na ten moment już 77 proc. z 6,2 mln emerytów otrzymuje emerytury w formie bankowych przelewów. W danych zbiorczych dotyczących zarówno emerytów jak i rencistów ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 83 proc.

- ZUS we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń - tłumaczył w rozmowie z Faktem Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. - Wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta” - dodał.

Wszystkie świadczenia na konto

Zgodnie z nowymi założeniami nie tylko emerytury miałyby być wypłacane bezgotówkowo. Od 2022 roku zmiany obejmą także inne świadczenia długoterminowe, takie jak: renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalne, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, świadczenia przedemerytalne, 500+ dla osób niesamodzielnych i tzw. matczyne emerytury, wymienia Fakt.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News