BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ogromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emerytury

19 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Emerytura jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w różnych terminach. Osoby, które obawiają się, czy dostaną świadczenia przed świętami, mogą spać spokojnie. Prezes ZUS obiecuje, że emerytura zostanie wypłacona jeszcze przed Bożym Narodzeniem

Emerytura w przyszłym roku będzie wyższa. Rząd zaplanował m.in. wprowadzenie minimalnej stawki emerytalnej i coroczną trzynastą emeryturę. Oprócz tego zmieni się waloryzacja, dzięki której emerytura i renta zostanie podniesiona. Szacuje się, że waloryzacja ma wynieść w 2020 roku 3,24 proc. Oficjalny wskaźnik będzie znany, gdy Główny Urząd Statystyczny będzie miał wszystkie potrzebne dane do obliczeń, tj. w styczniu przyszłego roku. 

Emerytura z waloryzacją korzystną dla wszystkich

W 2020 roku waloryzacja zostanie przeprowadzona w systemie kwotowo-procentowym. Jest to korzystne rozwiązanie dla wszystkich seniorów, a przede wszystkim dla tych najbiedniejszych. Najniższe świadczenia zostaną podniesione o 70 zł, natomiast emerytura powyżej 2450 zł będzie podwyższana wskaźnikiem waloryzacji. Podwyżki są zaplanowane na marzec.

Styczeń - kluczowy czas dla emerytów

Dla seniorów, którzy są już na emeryturze, ale jeszcze pracują, ważnym terminem powinien być styczeń. Dlaczego? Mogą wtedy składać wnioski o przeliczenie świadczenia i doliczenie uzbieranych składek. Dzięki temu emerytura zostanie podniesiona - podaje “Fakt”. Według szacunków każdy dodatkowy rok pracy to emerytura wyższa o ok. 8 proc.

Warto też pamiętać o tym, że trzynasta emerytura nie zostanie przyznana, jeśli nie złoży się wniosku. Osoby, które już pobierają świadczenia emerytalno-rentowe nie muszą się martwić - oni już mają prawo do trzynastej emerytury. Natomiast osoby, które dopiero zbliżają się do wieku emerytalnego albo już go osiągnęły, powinni jak najszybciej złożyć wniosek do ZUS. W przeciwnym wypadku trzynasta emerytura może im przepaść.

Aby mieć pewność, że instytucja zdąży rozważyć wniosek, bezpiecznie jest złożyć go 2-3 miesiące przed terminem. W tym przypadku najlepiej będzie złożyć wniosek już teraz bądź najpóźniej przed końcem stycznia 2020 roku. Trzynasta emerytura ma być wypłacana co roku i wynosić tyle, ile najniższe świadczenie emerytalne. W 2020 roku minimalna emerytura ma wynosić 1200 zł brutto, co daje 1020 zł na rękę.

Ważne terminy

  • Styczeń 2020 r. to czas, aby złożyć wniosek o przeliczenie emerytury i doliczenie gromadzonych składek.

  • Luty 2020 r. - warto wtedy przejść na emeryturę. Załatwiając sobie prawo do emerytury do 31 marca 2020 r. mamy pewność, że będzie przysługiwać trzynastka.

  • Marzec 2020 r. - wtedy zostanie przeprowadzona waloryzacja.

  • Kwiecień 2020 r. - wtedy ma zostać wypłacona trzynasta emerytura. "Fakt" podaje, że dodatkowe świadczenia wypłacane będą w terminie wypłat emerytur czyli 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >