Emerytura może być wyższa nawet o 8 procent, jeśli popracujemy co najmniej rok dłużej
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Grudnia 2019

Ogromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emerytury

Emerytura jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w różnych terminach. Osoby, które obawiają się, czy dostaną świadczenia przed świętami, mogą spać spokojnie. Prezes ZUS obiecuje, że emerytura zostanie wypłacona jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Seniorzy powinni natomiast pamiętać o paru sprawach, dzięki którym będą mieli szanse na otrzymanie dodatkowych środków.

Emerytura w przyszłym roku będzie wyższa. Rząd zaplanował m.in. wprowadzenie minimalnej stawki emerytalnej i coroczną trzynastą emeryturę. Oprócz tego zmieni się waloryzacja, dzięki której emerytura i renta zostanie podniesiona. Szacuje się, że waloryzacja ma wynieść w 2020 roku 3,24 proc. Oficjalny wskaźnik będzie znany, gdy Główny Urząd Statystyczny będzie miał wszystkie potrzebne dane do obliczeń, tj. w styczniu przyszłego roku.

Emerytura z waloryzacją korzystną dla wszystkich

W 2020 roku waloryzacja zostanie przeprowadzona w systemie kwotowo-procentowym. Jest to korzystne rozwiązanie dla wszystkich seniorów, a przede wszystkim dla tych najbiedniejszych. Najniższe świadczenia zostaną podniesione o 70 zł, natomiast emerytura powyżej 2450 zł będzie podwyższana wskaźnikiem waloryzacji. Podwyżki są zaplanowane na marzec.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

Styczeń - kluczowy czas dla emerytów

Dla seniorów, którzy są już na emeryturze, ale jeszcze pracują, ważnym terminem powinien być styczeń. Dlaczego? Mogą wtedy składać wnioski o przeliczenie świadczenia i doliczenie uzbieranych składek. Dzięki temu emerytura zostanie podniesiona - podaje “Fakt”. Według szacunków każdy dodatkowy rok pracy to emerytura wyższa o ok. 8 proc.

Warto też pamiętać o tym, że trzynasta emerytura nie zostanie przyznana, jeśli nie złoży się wniosku. Osoby, które już pobierają świadczenia emerytalno-rentowe nie muszą się martwić - oni już mają prawo do trzynastej emerytury. Natomiast osoby, które dopiero zbliżają się do wieku emerytalnego albo już go osiągnęły, powinni jak najszybciej złożyć wniosek do ZUS. W przeciwnym wypadku trzynasta emerytura może im przepaść.

Aby mieć pewność, że instytucja zdąży rozważyć wniosek, bezpiecznie jest złożyć go 2-3 miesiące przed terminem. W tym przypadku najlepiej będzie złożyć wniosek już teraz bądź najpóźniej przed końcem stycznia 2020 roku. Trzynasta emerytura ma być wypłacana co roku i wynosić tyle, ile najniższe świadczenie emerytalne. W 2020 roku minimalna emerytura ma wynosić 1200 zł brutto, co daje 1020 zł na rękę.

Ważne terminy

  • Styczeń 2020 r. to czas, aby złożyć wniosek o przeliczenie emerytury i doliczenie gromadzonych składek.
  • Luty 2020 r. - warto wtedy przejść na emeryturę. Załatwiając sobie prawo do emerytury do 31 marca 2020 r. mamy pewność, że będzie przysługiwać trzynastka.
  • Marzec 2020 r. - wtedy zostanie przeprowadzona waloryzacja.
  • Kwiecień 2020 r. - wtedy ma zostać wypłacona trzynasta emerytura. "Fakt" podaje, że dodatkowe świadczenia wypłacane będą w terminie wypłat emerytur czyli 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.
500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda "Klanu" doznała śmierci klinicznej. Dziś opowiada o przerażającym przeżyciu
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News