BiznesINFO.pl
Drogi rozrastają się

PxHere/CC0

Drogowcy rozpisali przepastne przetargi. Czeka nas wysyp nowych dróg?

29 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Czeka nas wysyp nowych dróg? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szykuje się na nowy unijny budżet i jak z rękawa sypie nowymi przetargami. Na placach budowy znów będzie się działo.

Drogi nie boją się kryzysu. Polska sieć rozwija się w zawrotnym tempie. A będzie jeszcze szybciej. GDDKiA szykuje się do nowego unijnego budżetu i rozpisuje przetargi z finansowaniem odłożonym na rok 2021 roku, gdy będzie obowiązywał nowy plan budżetowy na lata 2021-28.

Drogi rozrastają się

Gazeta Wyborcza informuje, że GDDKiA od początku roku do połowy września podpisała 26 kontraktów na budowę nowych dróg o łącznej długości 356 kilometrów. A do końca roku sygnowane ma być kolejnych 8 kontraktów na 107 km. "GW" wskazuje, że wartość inwestycji zbliży się do 19 mld złotych. Ponadto GDDKiA ogłosiła przetargi na budowę kolejnych 244 km dróg w ramach programu zakładającego ich realizację do 2023 roku (z perspektywą do 2025 roku). Dodatkowo w ramach tego samego programu mają zostać, jeszcze w tym roku, ogłoszone przetargi na kolejne 220 km dróg. Planowana wartość inwestycji w tegorocznych przetargach to 17 mld złotych – wskazuje Wyborcza.

Rozpisywanie przetargów zdaje się nie zwalniać. Dyrekcja zapowiada, że w 2021 roku ogłoszonych zostanie 28 przetargów na 270 km ekspresówek oraz ponad 30 km obwodnic. Dodatkowo pamiętać należy o rządowym programie budowy 100 obwodnic do 2030 roku. Jak wykazuje "GW" znakomita część nowych dróg w Polsce powstaje w ramach unijnego finansowania. Z budżetu na lata 2014-20 wykorzystano już 35 mld z przydzielonych Polsce 40 mld zł. czy brakujące 5 mld przepadnie? Otóż nie, zgodnie z założeniami budżetowymi inwestycje muszą po prostu zostać zakontraktowane do końca br., a powstawać mogą do 2022.

Tagi:

Drogi i autostradypolskie drogi

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >