Dotacje dla turystyki. UE chce pomóc.
https://pixabay.com/stronytwoichmarzen
Autor Kamila Jeziorska - 7 Lipca 2020

Branża turystyczna ma się źle jak nigdy. Unia Europejska wyciąga do niej pomocną dłoń

Dotacje dla turystyki mogą okazać się niezbędne w okresie pandemii. Branża turystyczna jest jedną z tych gałęzi, które koronakryzys dotknął najmocniej, dlatego pomocną dłoń w jej stronę wyciągają nie tylko poszczególne kraje, ale także sama Unia Europejska.

Dotacje dla turystyki w dobie pandemii

Przedsiębiorcy z branży turystycznej w obliczu pandemii stanęli przed trudnym wyborem. Ze względu na rekordowo niskie dochody w branży musieli wybrać między dalszym prowadzeniem działalności, a jej zawieszeniem lub zakończeniem. Dramatyczną sytuację właścicieli pogorszyły obostrzenia wprowadzone w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Zawieszenie ruchu na granicach, zamknięcie granic oraz brak zezwoleń przypieczętowały los wielu ośrodków turystycznych. Poszczególne państwa nie pozostały obojętne na apele właścicieli i postanowiły wspomóc ten sektor gospodarki. Dotacje dla turystyki w dobie pandemii zapowiedziała także Unia Europejska.

Unia Europejska podkreśla, że sektor turystyki jest niezwykle ważny dla całej organizacji, co pokazują także dane Parlamentu Europejskiego. Wynika z nich, że branża turystyczna odpowiada za ok. 11 proc. całego PKB UE. Zatrudnienie w sektorze turystycznym znajduje ok. 12 proc. obywateli Unii, a 90 proc. z 3 mln firm turystycznych to mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa.

Płaca minimalna do zmiany. Rząd ma coraz mniej czasu, jest konkretna dataPłaca minimalna do zmiany. Rząd ma coraz mniej czasu, jest konkretna dataCzytaj dalej

Dotacje dla turystyki są niezbędne

Dotacje dla turystyki mogą okazać się zbawienne w przypadku poszczególnych przedsiębiorstw. Z najnowszych danych statystycznych GUS wynika, że spadek liczby osób korzystających z bazy noclegowej w maju tego roku spadł o 88,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. Gorsza sytuacja była w kwietniu. Ówczesny spadek sięgał blisko 96,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Naprawdę? Sztab Andrzeja Dudy opublikował w sieci skandaliczną grę

W ramach pomocy branży turystycznej, polski rząd uruchomił tzw. tarcze antykryzysowe, ale innym ciekawym rozwiązaniem jest także program "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka". Projekt ma wesprzeć przedsiębiorców działających w sektorze turystycznym, ale także podnieść jakość oferowanych usług turystycznych w regionie wschodnim kraju oraz wydłużyć sezon turystyczny na tym obszarze. Program skierowany jest do firm turystycznych z woj. lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Dotacje dla turystyki z Unii Europejskiej

Wokół problemu branży turystycznej nie pozostała obojętna także Unia Europejska. UE wyciągnęła pomocną dłoń do przedsiębiorców z sektora i przedstawiła szereg rozwiązań mających pomóc wyjść branży z letargu. 13. maja Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań, które mają za zadanie pomóc państwom członkowskim w odmrażaniu tej gałęzi gospodarki i jednocześnie umożliwić ponowne otwarcie obiektów turystycznych - pisze magazyn "Fundusze Unijne w pytaniach i odpowiedziach".

Nie tylko w Polsce pije się więcej w trakcie pandemii. Nasi sąsiedzi przeszli samych siebieNie tylko w Polsce pije się więcej w trakcie pandemii. Nasi sąsiedzi przeszli samych siebieCzytaj dalej

Pakiet rozwiązań przedstawionych przez Komisję Europejską obejmuje strategię odbudowy sektora na rok 2020 oraz lata kolejne, unijną solidarność i wspólne podejście do swobody przemieszczania się czy ramy bezpieczeństwa turystów w czasie wypoczynku. W programie znalazło się także zalecenie, aby stworzyć bony turystyczne wprowadzone w poniektórych krajach atrakcyjnymi dla jego beneficjentów oraz kryteria stopniowego przywracania działalności turystycznej. Przypomnijmy, że w Polsce bonem turystycznym jest tzw. wakacyjne 500 plus na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia i 1000 zł dla dziecka niepełnosprawnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsające wiadomości obiegły media. 2-latka śmiertelnie potrącona przez ojca
  2. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News