Dlaczego Polska nie wydobywa ropy?
pixabay.com
Autor Natalia Godek - 30 Stycznia 2021

Dlaczego Polska nie wydobywa ropy? Złóż cennego surowca w naszym kraju nie brakuje

Dlaczego Polska nie wydobywa ropy? W naszym kraju mamy kilkadziesiąt złóż tego surowca, jednak mimo to na razie nie zanosi się, byśmy stali się liderem na rynku naftowym. Co jest tego przyczyną?

Czym jest ropa naftowa?

Ropa naftowa jest jednym z najważniejszych surowców energetycznych na ziemi. Składa się ona z węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych oraz niewielkich ilości związków azotu, tlenu i siarki. Ropę wydobywa się w postaci ciemnobrunatnej cieczy. Ma ona charakterystyczny zapach i nie rozpuszcza się w wodzie. Jednak najważniejszą cechą ropy jest jej palność - z jednego litra tego surowca można wytworzyć energię 10 kWh, która odpowiada 60 godzinom pracy ludzkiej.

Ropa powstaje z przeobrażenia szczątków organicznych gromadzących się na dnie mórz i oceanów. Sprzyjającymi czynnikami jest też działalność bakterii, niski poziom tlenu oraz temperatura i ciśnienie. W wyniku działań tych czynników wydzielają się węglowodory lotne, które następnie gromadzą się w skałach zbiornikowych (najczęściej są to czarne łupki). Następnie pod wpływem ciśnienia węglowodory migrują mikroszczelinami do góry. Bardzo często natrafiają przy tym na skały nieprzepuszczalne i tym samym zostają uwięzione. W taki sposób powstaje złoże.

Dlaczego Polska nie wydobywa ropy?

Ropę naftową wydobywa się na wszystkich kontynentach, jednak największe złoża znajdują się w rejonie Zatoki Perskiej, w basenie Morza Kaspijskiego, na Syberii, w Zatoce Meksykańskiej, w Kanadzie, w Meksyku, na dnie Morza Północnego oraz w północnej Afryce. Największymi producentami tego płynnego surowca są Arabia Saudyjska, Rosja i Stany Zjednoczone.

Polacy także mogą pochwalić się znaczącym udziałem w rozwoju wydobycia tego surowca. Historia ropy naftowej w naszym kraju sięga XIX w. Wtedy to farmaceuta Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy zauważył i wykorzystał zalety płynnego surowca. W 1854 r. w Bóbrce koło Krosna założył pierwszą na świecie i ciągle działającą kopalnię ropy naftowej. Placówka ta otrzymała nawet miano Pomnika Historii. Co ważne, Łukasiewicz wynalazł także lampę naftową. Przedsiębiorca otworzył również kilka rafinerii, w których produkowano naftę, smary, oleje i asfalt.

W Polsce znajduje się kilkadziesiąt złóż ropy. Występują one w Karpatach, na Niżu Polskim oraz w naszej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Mimo że wydawać by się mogło, że mamy całkiem spore zasoby, to jednak w rzeczywistości są one niewielkie. Dlaczego Polska nie wydobywa ropy? Głównie ze względu na naszą przeszłość geologiczną. W naszym kraju bardzo mocno dały o sobie znać kolizje kontynentalne i orogenezy. Przez to warstwy geologiczne były niestabilne i podlegały różnym modyfikacjom. Dlatego też Polska słynie raczej z bogatych zasobów złóż węgla i miedzi, a nie z ropy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News