BiznesINFO.pl > Handel > Ceny kamieni szlachetnych spadną. Producenci poszli po rozum do głowy
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:48

Ceny kamieni szlachetnych spadną. Producenci poszli po rozum do głowy

Diamenty tanieją
Obraz carmule z Pixabay

Diamenty tanieją. Jak donosi Business Insider, największy producent tego kamienia szlachetnego - firma De Beers - obniżyła ceny. Spadki są naprawdę pokaźne. Okazuje się, że przyczyną jest olbrzymi spadek sprzedaży i obrotów, choć firma oficjalnie nie komentuje sytuacji.

Diamenty tanie jak nigdy

Bloomberg wskazuje, że z powodu pandemii koronawirusa i kryzysu z nią związanego spadła sprzedaż diamentów. Producenci tego kamienia robią wszystko by choć odrobinę uratować kulejące wyniki. Z tego powodu jeszcze w tym tygodniu należy spodziewać się obniżki cen na rynkach. Agencja informacyjna podaje, że pandemia całkowicie poćwiartowała rynek kamieni szlachetnych. Największy ich producent, firma De Beers, zrabatuje największe z kamieni nawet o 10 proc. I to jeszcze w tym tygodniu. Bloomberg zaznacza, że spadek cen będzie dotyczył kamieni większych niż jeden karat - to z nich powstają brylanty o wielkości około 1/3 karata. Firma oficjalnie nie komentuje sprawy. Dane sprzedażowe są alarmujące. De Beers oraz Alrosa, druga największa firma produkująca diamenty sprzedały łącznie surowiec wart około 130 mln dolarów, podczas gdy w zeszłym roku było to aż 2,1 mld dolarów - podaje Business Insider.

Ceny diamentów od Beersa zostają obniżone na kamienie powyżej 1 karata. Mniejsze diamenty utrzymają swoje dotychczasowe stawki. 

<

Polecane