Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czy opłaca się kupować w lombardzie? Na czym polega jego działanie?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:16

Czy opłaca się kupować w lombardzie? Na czym polega jego działanie?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Czy opłaca się kupować w lombardzie? Coraz rzadziej zadawane pytanie nie zniknęło na dobre ani z wyszukiwarek internetowych, ani ust wielu Polek i Polaków. Wyjaśniamy, dlaczego ceny w lombardach mogą być przystępne a młodym, czym w ogóle instytucja jest.

Gdzie znajdę lombard? Na czym polega jego działanie?

Choć lombardy, szczególnie młodym osobom, kojarzyć się mogą z pewnego rodzaju anachronizmem, nie brakuje w nich klientów. Co ich przyciąga? Możliwość wzięcia szybkiej pożyczki pod zastaw, sprzedaż i kupno różnorodnych towarów.

Dwie, ostatnie z wymienionych czynności, wykonać możemy bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem wielu witryn. Internet wręcz roi się od stron, dającym nam możliwość pozbycia się niemodnych ubrań, czy starego telewizora, kiedy nowy pojawi się w naszych 4 ścianach. Jednak o pożyczkę pod zastaw danego przedmiotu o wiele trudniej.

Lombardy swoją działalność opierają właśnie o tę funkcję. Ich nazwa pochodzi od lombardów, czyli średniowiecznych bankierów. Etymologia ta nie powinna dziwić. Korzystając z lombardu zyskujemy możliwość pobrania szybkiej gotówki. Jest to jednak okupione pozbyciem się wybranego, cennego przedmiotu. Czy na zawsze? To zależy, czy po czasie podołamy spłaceniu wysoko oprocentowanej pożyczki.

Co można zastawić w lombardzie? Co można kupić w lombardzie?

Nim zastanowimy się, czy kupno używanych przedmiotów w lombardzie jest ekonomiczne, rozjaśnijmy nieco działanie tej instytucji. Jak już zostało wspomniane, jej najważniejszą cechą jest możliwość oddania przedmiotu pod zastaw.

Co można zostawić w lombardzie? Łatwiej zapytać, czego nie. Z definicji pod zastaw w lombardzie odłożyć możemy ruchomości i papiery wartościowe. Nie możemy więc, przykładowo, wziąć pożyczki na dom lub mieszkanie.

Najczęściej w lombardach zostawia się urządzenia RTV i AGD, takie jak laptopy,  telefony czy nawet pralki lub lodówki. Nie brakuje również osób, pozbywających się na rzecz dodatkowej gotówki, drogiej biżuterii.

Niestety, wiele osób mimo dobrych chęci, nigdy nie odzyskuje zastawionego sprzętu. Winne temu jest bardzo wysokie oprocentowanie w lombardach. Często cechuje je progresywność. Właśnie z tego powodu odkupienie zastawionego laptopa w cenie o 20% wyższej niż bazowa, okazuje się nierealne. Wówczas sprzęt może trafić w ręce innej osoby.

Czy opłaca się kupować lombardzie? Czy warto kupić laptopa w lombardzie?

Trudno z czystym sumieniem powiedzieć, że w lombardzie opłaca się zostawiać rzeczy. Zarówno te pod zastaw, jak i te, które pragniemy sprzedać. W dobie internetu jesteśmy wręcz bombardowani reklamami witryn, których użytkownicy wymieniają się używanymi towarami. Ceny po jakich możemy sprzedać starą, używaną odzież, biżuterię czy sprzęt w internecie, bywają o wiele przystępniejsze niż te w lombardach.

A co z kupnem? Czy opłaca się kupować w lombardzie? To zależy! Musimy pamiętać, że w większości przypadków mamy do czynienia ze sprzętem używanym i nie znamy dokładnie jego stanu technicznego. Często jest on jednak o wiele tańszy niż na rynku pierwotnym. Inwestowanie w lombardach w takie dobra, jak chociażby te, służące wystrojowi mieszkania, wydaje się racjonalne. Ceny nowych, designerskich mebli potrafią przyprawić o ból głowy. W tym samym czasie możemy zakupić je o wiele taniej w jednym z pobliskich lombardów.