Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Czternasta emerytura. Poprawki projektu przyjęte przez Senat
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 19.02.2021 01:00

Czternasta emerytura. Poprawki projektu przyjęte przez Senat

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest czternasta emerytura i w jakiej kwocie zostanie wypłacona

  • Jakie poprawki zgłosili senatorowie

  • Kiedy zostanie wypłacona czternastka

Czternasta emerytura ze zmianami. Skorzystają wszyscy?

Czternasta emerytura przeszła mały lifting w Senacie, ale ostatecznie ustawa o jej wprowadzeniu została zaaprobowana. Biznes Interia podaje, że 97 senatorów było za, jeden przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Czternasta emerytura w obecnym kształcie zakłada próg dochodowy dla beneficjentów. Świadczenie w pełnej wysokości miałoby przysługiwać tylko tym, których emerytura wynosi nie więcej niż 2,9 tys. zł brutto. W przeciwnym wypadku będzie obowiązywała zasada przeliczania "złotówka za złotówkę".

Senatorowie chcą, aby kryterium dochodowe zostało zniesione, a świadczenie w pełnej wysokości mogli pobrać wszyscy seniorzy.

Za poprawką opowiedziało się się 50 senatorów, 46 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Czternasta emerytura z powrotem w Sejmie

"Z kolei za drugą poprawką zakładającą inne źródło finansowania czternastek (zamiast Funduszu Solidarnościowego - Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) głosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, jeden się wstrzymał" - pisze portal Biznes Interia.

Przypomnijmy, że czternasta emerytura to prezydencka inicjatywa z kampanii wyborczej. Na jednym z wieców wyborczych Andrzej Duda zapowiedział przyznanie czternastek seniorom i dodał, że ma nadzieję na większą ilość podobnych świadczeń.

Czternasta emerytura to niewątpliwy zastrzyk dla wielu seniorów, jednakże eksperci mają w stosunku do niej mieszane uczucia. Część z nich twierdzi, że jest to "przekupywanie wyborców paciorkami".

Czternasta emerytura zawisnęła na włosku w momencie, gdy na jaw zaczęły wychodzić dane dotyczące stanu polskiej gospodarki. Wielu spekulowało, że świadczenia nie będzie. Rząd szybko uciął te insynuacje i zapowiedział wypłatę czternastej emerytury już w listopadzie 2021 r.