Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Cracovia na sprzedaż. Władze Krakowa chcą pozbyć się swoich akcji i zarobić prawie 27 mln zł
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.01.2023 17:52

Cracovia na sprzedaż. Władze Krakowa chcą pozbyć się swoich akcji i zarobić prawie 27 mln zł

EN 01525074 0119-kibice-cracovia
East news

Władze Krakowa zamierzają sprzedać swoje akcje w klubie MKS Cracovia. Dzięki temu do budżetu miasta miałoby wpłynąć 26,7 mln zł. Za przygotowanie projektu w tej sprawie odpowiada sam prezydent Majchrowski. Teraz muszą go jeszcze zaakceptować miejscy radni, ale jak donosi portal Interia — powinna to już być czysta formalność. 

Na sprzedaży akcji Kraków może zarobić niemalże 27 mln zł

Spółka MKS Cracovia została utworzona w 1998 roku przez Kraków oraz stowarzyszenie kultury fizycznej KS Cracovia. W efekcie miasto otrzymało wówczas 33,64 proc. udziałów w klubie. Nominalna wartość ponad 77 tys. akcji Urzędu Miasta Krakowa wynosiła wtedy 7,34 mln zł. 

Teraz prywatna firma wyceniła akcje na 26,7 mln zł. Właśnie za taką kwotę władze Krakowa chcą pozbyć się swoich udziałów w klubie piłkarskim i hokejowym. Z raportu, na który powołuje się Interia, wynika, iż kupcem akcji ma być osoba lub firma, która zaproponuje najwyższą stawkę. Przetarg zostanie ogłoszony niebawem.

Na najbliższym posiedzeniu Rada Miasta ma zająć się projektem uchwały dot. sprzedaży akcji Cracovii. Z wnioskiem o wykup akcji zwrócił się większościowy udziałowiec klubu, spółka Comarch.

Akceptacja projektu przez radnych jest ponoć kwestią formalną, gdyż już przeszło 10 lat temu podjęli oni uchwałę kierunkową w sprawie pozbycia się akcji klubowych. Od 2011 roku Kraków sprzedał 90 akcji, które zakupili przede wszystkim sympatycy MKS Cracovii. Interia podaje, że nieoficjalnie powodem decyzji o sprzedaży akcji ma być poszukiwanie dodatkowych pieniędzy, by ratować trudną sytuację finansową Krakowa.

Klub uwielbiany przez Papieża Polaka

Wielkim kibicem Cracovii był św. Jan Paweł II. Jak zauważa na łamach portalu PolskiFR Przemysław Staniek, rzecznik prasowy MKS Cracovia — Karol Wojtyła chodził na mecze klubu jako student, kleryk, a następnie ksiądz. W pobliżu stadionu Cracovii miał “kręcić się” również jako biskup i kardynał.

W czasie pontyfikatu Jana Pawła II Cracovia dwukrotnie gościła w Watykanie na audiencjach generalnych. Przemysław Staniek przyznał w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskiFR, że w 2005 roku Jan Paweł II otrzymał koszulkę Cracovii z numerem 1.

Od tamtego momentu właśnie ten numer jest absolutnie zastrzeżony tylko dla Jana Pawła II. Jeżeli chodzi o inne formy wyrażania pamięci o swoim Wielkim Kibicu przede wszystkim warto tutaj wspomnieć o Mszy pojednania, która odbyła się przecież kilka dni po śmierci Ojca Świętego właśnie na stadionie Cracovii z udziałem kilkunastu tysięcy wiernych. To też był taki wielki moment pojednania między wszystkimi środowiskami kibicowskimi w Krakowiepowiedział Przemysław Staniek (wywiad opublikowano na portalu PolskiFR 12 lutego 2021 roku).