BiznesINFO.pl Finanse Co to gospodarka rynkowa? Najważniejsze cechy
Biznesinfo.pl

Co to gospodarka rynkowa? Najważniejsze cechy

28 czerwca 2019
Autor tekstu: Paulina Musianek

Co to gospodarka rynkowa? Jakie są jej założenia i czym się charakteryzuje? Główną cechą tego systemu jest regulacja gospodarki przez podaż i popyt.

Co to gospodarka rynkowa?

Gospodarka rynkowa, znana również jako system wolnego przedsiębiorstwa lub kapitalizm, jest systemem gospodarczym, w którym towary i usługi są swobodnie wymieniane na otwartym rynku. System ten obowiązuje w większości państw. Wzrost gospodarczy i rozwój w gospodarce rynkowej są zdeterminowane względnym ryzykiem i zyskami. Jeśli ryzyko jest zbyt wysokie, a korzyści są zbyt niskie, pewne działania prawdopodobnie nie będą realizowane.

Gospodarka rynkowa - najważniejsze cechy

1 . Rynek kontroluje podaż i popyt

Prawdziwą gospodarką wolnorynkową jest gospodarka, w której wszystkie zasoby są własnością jednostek. Decyzje o alokacji tych zasobów podejmują osoby bez interwencji rządu. Nie ma całkowicie „wolnej przedsiębiorczości” ani stuprocentowej gospodarki rynkowej. Gospodarka Stanów Zjednoczonych mają więcej cech gospodarki rynkowej niż gospodarka planowa, w której rząd kontroluje rynek. W gospodarce rynkowej producent decyduje o tym, co produkować, ile produkować, za ile sprzedawać i ile płacić pracownikom. Na te decyzje w gospodarce wolnorynkowej mają wpływ presja konkurencji, podaży i popytu.

2 . Ograniczona rola rządu

Większość decyzji gospodarczych podejmują kupujący i sprzedający, a nie rząd. Konkurencyjna gospodarka rynkowa sprzyja efektywnemu wykorzystaniu jej zasobów. Jest to samoregulująca się gospodarka. Nie jest konieczna znacząca rola rządu w kontrolowaniu jej. Jednak szereg ograniczeń i ewentualnych niepożądanych wyników związanych z tym systemem rynkowym prowadzi do aktywnej, ale ograniczonej roli ekonomicznej rządu.

3.Własność prywatna

W gospodarce rynkowej prawie wszystko jest własnością osób prywatnych i przedsiębiorstw prywatnych, a nie rządu. Zasoby naturalne i kapitałowe, takie jak sprzęt i budynki, nie są własnością rządu. Towary i usługi wytwarzane w gospodarce są własnością prywatną. Ta własność prywatna, w połączeniu ze swobodą negocjowania prawnie wiążących umów, pozwala ludziom na uzyskiwanie i wykorzystywanie zasobów według własnego wyboru. Ta „niewidzialna ręka” kierowana przez własny interes jest siłą napędową gospodarki rynkowej.

4 . Konkurencyjne siły ekonomiczne

Gospodarka rynkowa sprzyja konkurencji. Niezależnie od rodzaju działalności, każda firma napotka na swojej drodze konkurencję. Im więcej rywalizacji na rynku tym przedsiębiorcy muszą ulepszać swoje produkty i usługi, obniżać ceny i dawać inne korzyści dla klientów.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie