Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Niestety, niedługo kolejny rachunek będzie znacznie wyższy. Zapłacisz o ponad 100 zł więcej
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 07.08.2020 02:00

Niestety, niedługo kolejny rachunek będzie znacznie wyższy. Zapłacisz o ponad 100 zł więcej

ceny prądu w górę
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Ceny prądu poszybują w górę

Ceny prądu w Polsce wzrosną przez wchodzącą w życie ustawę, która została uchwalona jeszcze w zeszłej kadencji parlamentu. Opłata mocowa wprowadzona została po to, aby zapobiegać sytuacjom niedoboru energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym. Pieniądze uzyskane z nowej daniny mają wspomóc spółki energetyczne, które przeznaczą je na modernizację istniejących lub budowę nowych bloków energetycznych.

Ceny prądu w Polsce po wejściu opłaty mocowej mogą mocno poszybować w górę. " Opłata mocowa w 2021 r. może być dla odbiorców kosztem nawet w wysokości 5,4 mld pln (łącznie dla wszystkich podmiotów w tym przedsiębiorstw). Może przełożyć się to na wzrost rachunków gospodarstw domowych za energię o ok. 40-45 pln/MWh" - napisano w najnowszym numerze "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Ceny prądu w Polsce

Ceny prądu mogą wzrosnąć średnio o 107 zł w skali roku "przy przeciętnym zużyciu ok. 2375 KWh rocznie na gospodarstwo domowe" - wylicza Polski Instytut Ekonomiczny. Ostateczną stawkę opłaty mocowej ma ustalić Urząd Regulacji Energetyki, dlatego PIE zastrzega przy swoich wyliczeniach, że ostateczny wzrost cen prądu może być nawet wyższy. 

Przypomnijmy, że rachunek za prąd i jego składowe reguluje ustawa Prawo energetyczne, dlatego nie jest on tak prosty jak rachunek z telewizję czy internet. Obecnie Polacy uiszczają opłatę dystrybucyjną, przejściową, przesyłową, jakościową oraz abonamentową. Opłata mocowa zostanie doliczona do opłaty dystrybucyjnej.