BiznesINFO.pl
Podwyżka cen paliw

Pixabay/bere_moonlight0

Wjeżdżając na stację możesz się mocno zdenerwować. Większość paliw znowu do góry

31 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Tegoroczne ceny paliw nie przestają zaskakiwać. Ten tydzień upłynął pod znakiem kolejnych podwyżek na stacjach benzynowych. Wyższe ceny paliw ominęły właścicieli tylko jednego rodzaju pojazdów.

Ceny paliw znowu wyższe, ale nie dla wszystkich

W tym tygodniu detaliczne ceny paliw po raz kolejny wzrosły. Litr benzyny 95 kosztował średnio 4,39 zł, co oznacza podwyżkę o 4 gr względem poprzedniego tygodnia. Wskazuje to na długoterminowy trend wzrostowy, który rozpoczął się w maju. Łącznie benzyna w Polsce podrożała już o 50 gr na litrze. Z kolei cena oleju napędowego wzorsła o 4 grosze do 4,32 zł. Biorąc pod uwagę okres od początku maja to jest to wzrost rzędu 32 gr na litrze. Portal bankier.pl podaje, że uśrednione ceny detaliczne oscylują wokół poziomu z marca 2020 r.

Warto odnotować fakt, że mimo kolejnego tygodnia podwyżek za paliwo trzeba płacić i tak znacznie mniej niż w ubiegłym roku. Benzyna Pb95 jest tańsza o 77 gr na litrze, olej napędowy o 76 gr, a LPG o 5 gr. Co ciekawe, w tym tygodniu podwyżki cen paliw dotknęły wszystkich kierowców poza właścicielami aut z instalacją LPG - koszt autogazu pozostał w tym tygodniu bez zmian (2,02 zł za litr).

Ceny paliw detaliczne w górę, a hurtowe w dół

Z najnowszych danych opublikowanych przez PKN Orlen wynika, że w tym tygodniu wzrosły detaliczne ceny paliw, podczas gdy hurtowe odnotowały spadek. Litr benzyny Eurosuper95 po 3410 zł/m3 kosztował 4,19 zł, czyli o 9 gr mniej niż przed tygodniem. W hurcie potaniał również olej napędowy - o 5 gr.

Jednak podwyżka cen paliw nie powinna być zaskoczeniem, ponieważ od kilku lat podtrzymuje się trend skoków cen w okresie wakacyjnym. Zdaniem Biura Maklerskiego Reflex już niebawem nastąpi wakacyjny szczyt cenowy na rynku paliw, który odczują także polscy kierowcy. Analitycy wskazują, że ceny paliw będą wzrastać mimo braku wahań w notowaniach ropy naftowej i spadku wartości dolara.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >