BiznesINFO.pl
Ceny paliw wkrótce wzrosną?

Pick Pik

Koniec taniego tankowania. Ceny paliw dalej będą iść w górę

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Koniec taniego tankowania? Obserwując ceny paliw na polskich stacjach można odnieść wrażenie, że zmiany są znikome, ale podwyżki są tylko kwestią czasu. Wszystko przez drożejącą ropę, której cena zbliżyła się w mijającym tygodniu do poziomu 60 USD za bary

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej zapłacimy za Pb 95

  • Dlaczego ceny paliw wkrótce wzrosną

  • Jakie są przyczyny drożejącej ropy

Ceny paliw wkrótce wzrosną?

Obserwując ceny paliw na polskich stacjach można odnieść wrażenie, że niewiele się zmienia. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje 4,67 zł/l podczas gdy w zeszłym tygodniu było to 4,66 zł/l. Z kolei za benzynę bezołowiową 98 trzeba zapłacić 4,93 zł/l, zaś tydzień temu było to 4,94 zł/l. Cena oleju napędowego to 4,66 zł/l.

Benzyna Pb95 jak podaje serwis autocentrum.pl najdroższa jest w województwie dolnośląskim (4,75 zł/l), zaś najtańsza w województwie lubuskim (4,46 zł/l). Za benzynę Pb98 najwięcej, bo ponad 5 zł trzeba zapłacić w Wielkopolsce (5,16 zł/l), najmniej na Podkarpaciu (4,61 zł/l).

Z kolei olej napędowy najdroższy jest w województwie lubuskim (4,93 zł/l), zaś najtańszy na Podlasiu (4,40 zł/l).

Stabilizacja, jeśli chodzi o ceny paliw zdaniem analityków e-petrolu, których opinie przytacza Polska Agencja Prasowa, odbije się na marżach operatorów rynku detalicznego. Zaś wobec systematycznie rosnących kosztów zakupu paliwa w ich ocenie „nie ma innej opcji niż ta, że w najbliższych dniach kierowcy zaczną odczuwać skutki drogiej ropy”.

A to, jak drożeje ropa, pokazał mijający tydzień, kiedy to cena ropy naftowej Brent zbliżyła się do poziomu 60 USD za baryłkę (niemal 112 zł po obecnym kursie). Jest to najwyższym wynikiem od początku 2020 roku, a więc okresu jeszcze sprzed pandemii koronawirusa.

Zdaniem cytowanego przez PAP Michała Stajniaka, eksperta XTB, wzrost ceny surowca związany jest m.in. z jej „niskimi zapasami na świecie, pomimo tego, że popyt jest przyduszony w związku z koronawirusem”.

Według analityków serwisu Reflex w związku z tą sytuacją w krótkim okresie szansa na powrót do spadków cen jest bardzo ograniczona. Natomiast wzrost cen ropy przy obecnym kursie dolara względem złotówki „przemawia bardziej za utrzymaniem cen detalicznych na niezmienionym lub wyższym od obecnego poziomie, tym bardziej, że ceny hurtowe mogą jeszcze wzrosnąć”. 

Według serwisu wzrost ceny ropy jest efektem oczekiwań poprawy popytowej strony rynku paliw przy utrzymaniu zapowiadanej przez OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową) + skali cięć produkcji ropy naftowej. Portal zauważa jednak, że wraz ze wzrostem ceny surowca coraz częściej pojawiają się wątpliwości odnośnie dyscypliny wewnątrz Organizacji.

Zmiana na rynku cen ropy wiązana  jest również z jedną z pierwszych decyzji prezydenta USA Joe Bidena. Ta dotyczyła odwołania zgody poprzednika na budowę rurociągu Keystone KL, który miał transportować kanadyjska ropę do amerykańskich rafinerii, w ilości 1 mln baryłek dziennie.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >