BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zaskakująca alternatywa dla drogich mieszkań. Nieruchomości w cenie używanych samochodów

3 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ceny mieszkań w Polsce nie należą do najniższych. Sektor budowlany ma coraz wyższe stawki, stąd kupno mieszkania bądź budowa domu pochłania coraz większe koszty. Jednak na polskim rynku działa już przynajmniej kilkanaście przedsiębiorstw, które zajmują si

Ceny mieszkań coraz większe

Ceny mieszkań oraz domów w Polsce są coraz wyższe. Usługi budowlane kosztują coraz więcej i nic dziwnego - sektor przeżywa bardzo dobry okres. Fachowcy z branży się cieszą, ale konsumentom nie jest to na rękę. Jednak w Polsce działa już przynajmniej kilkanaście większych przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją domów modułowych. Zapytani przez Wirtualną Polskę przedstawiciele firm przekonują, że taka inwestycja to same plusy. Ceny takiego lokum są niższe, budowla jest wygodna i łatwa do rozbudowy w razie powiększenia rodziny.

Ciekawa alternatywa

Dom modułowy to budynek, który powstaje z połączenia różnych elementów, nazywanych modułami. Konstrukcja tego typu daje możliwość szybkiego połączenia ze sobą od kilku do kilkudziesięciu modułów. Połączenia mogą być też pionowe, co pozwala stworzyć budynki wielopiętrowe. System budowy domów modułowych może być różny - jest to zależne od producenta. Niektóre firmy oferują gotowe projekty domów i transportują je w całości, inni składają poszczególne moduły na miejscu.

Dom modułowy - ile to kosztuje?

Jedna z firm zajmujących się produkcją domów modułowych oferuje jeden pokój o wielkości 21 mkw - czyli jeden moduł - w cenie 35 tys. złotych. Jeśli klient chciałby stworzyć dom składający się z czterech modułów, to musiałby liczyć się z wydatkiem rzędu 140 tys. złotych. Przy takiej kwocie ceny mieszkań wychodzą na naprawdę wysokie.

Inną metodę ma firma pochodząca z Mazowsza. Przedsiębiorcy konsultują z klientem jego potrzeby i do tego dostosowują projekt. Ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić co najmniej 3,5 tys. złotych brutto. Na kwoty mają wpływ różne czynniki, takie jak standard energetyczny, rodzaj elewacji i ogrzewania, czy dachu i okien. Z kolei firma z Wielkopolski dom modułowy o wielkości 35 metrów kwadratowych wycenia na kwotę co najmniej 90 tys. złotych.

Domy modułowe to przyszłość?

Trend pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie wobec niedawnego kryzysu finansowego ceny mieszkań i domów jednorodzinnych znacznie wzrosły. Wiele osób przerzuciło się na mniejsze domy, które są konstruowane z modułów. I choć gospodarka USA wróciła na dobre tory, to moda na domy modułowe wciąż trwa.

Nie ma wątpliwości, że ceny mieszkań oraz domów w Polsce będą coraz wyższe. Nie są to dobre wiadomości dla zainteresowanych kupnem lub budową nieruchomości, jednak domy modułowe wydają się ciekawą, ekonomiczną alternatywą, która już niedługo może stać się bardzo popularna.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >