Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Bon turystyczny dla seniorów. Po 500 zł dla każdego, Senat zajmie się projektem
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 11.06.2021 02:00

Bon turystyczny dla seniorów. Po 500 zł dla każdego, Senat zajmie się projektem

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.05.2020. n/z Polskie banknoty w trawie.
East News, Arkadiusz Ziolek

Wakacyjne 500 plus obejmie także seniorów. Senat pracuje nad nowelizacją ustawy o bonie turystycznym, która ma rozszerzyć go na emerytów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest wakacyjne 500 plus dla seniorów

  • Jakie mają być warunki otrzymania świadczenia

  • Ile osób skorzysta

500 plus na wakacje dla emerytów

Obecnie z bonu turystycznego mogą skorzystać jedynie dzieci, które otrzymują świadczenie z tytułu Rodzina 500 plus. Na każde dziecko przysługuje 500 zł (w przypadku dzieci niepełnosprawnych jest to 1000 zł), które można wykorzystać na nocleg lub dopłatę do kolonii.

Spis hoteli i obiektów biorących udział w programie wakacyjnego 500 plus można znaleźć na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Rodzice lub opiekunowie prawni mogą wybierać z wachlarza kilku tysięcy obiektów.

Tymczasem Senat szykuje prawdziwą rewolucję w wakacyjnym 500 plus i chce je przyznawać także seniorom. Ustawa "Polski Bon Turystyczny dla seniora" to odpowiednik obecnych przepisów.

500 plus w okresie powakacyjnym

Bezpartyjny senator Krzysztof Kwiatkowski na swoim koncie na Twitterze wyraził nadzieję na uchwalenie ustawy jeszcze w czerwcu. 500 plus na wakacje dla seniora ma wspomóc branżę turystyczną w sezonie powakacyjnym.

Marek Borowski, senator z ramienia Koalicji Obywatelskiej i odpowiedzialny za nadzór nad projektem tłumaczył, że pieniądze w ramach świadczenia można by uzyskać po 1 września br. Dodał, że ma to wspomóc seniorów, którzy nie mogą sobie pozwolić na wyjazd, a jednocześnie stymulować turystykę, która przez pandemię COVID-19 straciła ponad 20 proc. dochodów.

Z wakacyjnego 500 plus skorzystać może ponad 9 mln polskich seniorów. Autorzy projektu zakładają, że koszt bonu turystycznego dla seniorów wyniesie 1,2 mld zł, a zatem skorzysta z niego zaledwie 25 proc. uprawnionych.

Podobne próby Senat podejmował już rok temu. Wówczas ustawa przeszła w Senacie, ale została odrzucona przez Sejm.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]