Biedronka w dobie koronawirusa. Apel od związkowców
Materiały prasowe Biedronki
Autor Maria Glinka - 15 Listopada 2020

W Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowców

Związki zawodowe pracowników sieci Biedronka domagają się od pracodawcy odpowiedniego traktowania w czasie pandemii. Jednak spełnienie jednego z postulatów mogłoby poważnie zaburzyć funkcjonowanie sklepów. Związkowcy żądają bowiem objęcia pracowników pełnoprawną kwarantanną.

Związkowcy z Biedronki z apelem do pracodawcy

Sieć sklepów Biedronka od początku wybuchu pandemii stara się na bieżąco aktualizować swoją strategię działania, aby umożliwić klientom jak najbardziej komfortowe zakupy. Tym razem na potrzebę zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa zwracają uwagę nie konsumenci, a pracownicy Biedronki.

Związki zawodowe domagają się od spółki Jeronimo Martins (zarządca sieci handlowej Biedronka) wdrożenia pokaźnego katalogu działań, które sprawią, że wykonywanie obowiązków służbowych w czasie pandemii stanie się łatwiejsze, bardziej komfortowe i bezpieczne.

Dlatego też w oficjalnym piśmie do Jeronimo Martins związkowcy z Biedronki przypominają, że jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest właściwa ocena ryzyka zawodowego i wdrożenie środków koniecznych do jego zminimalizowania.

ONZ dostrzega zupełnie inny powód pandemii, niż się powszechnie wydaje. Zmiana jednego nawyku może nas ustrzec na przyszłośćONZ dostrzega zupełnie inny powód pandemii, niż się powszechnie wydaje. Zmiana jednego nawyku może nas ustrzec na przyszłośćCzytaj dalej

„W związku z epidemią COVID-19, w zakładach pracy, poza występującymi dotychczas zagrożeniami, pojawiło się nowe zagrożenie powodowane przez koronawirusa. […] Zastosowane przez pracodawców i przedsiębiorców środki zapobiegawcze powinny gwarantować, że wykonanie pracy nie większa prawdopodobieństwa zarażenia pracowników koronawirusem”, czytamy w oświadczeniu.

Masowe testy i pełnoprawna kwarantanna dla pracowników Biedronki

Co więcej, związkowcy zwracają uwagę na cały szereg nieprawidłowości w organizacji pracy. „Z docierających do nas sygnałów oraz obserwacji wynika, że osoby mające bezpośredni kontakt z zarażonymi nie są informowane o tym fakcie, co może powodować kolejne zakażenia i nieprzerwanie łańcucha zakażenia. Prawdopodobne jest, że cześć pracowników może nieświadomie zarażać innych pracowników sklepu/magazynu lub swoich najbliższych i osoby postronne”, czytamy w dokumencie. Zdaniem związków niezbędna jest poprawa przepływu informacji zwłaszcza w ramach zespołów.

Zakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeńZakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeńCzytaj dalej

Wiadomości Handlowe podają, że wśród postulatów związkowców z Biedronki znalazło się m.in. testowanie pracowników na koszt pracodawcy. W ocenie podwładnych niezbędne jest także objęcie poszczególnych osób pełnoprawną kwarantanną, dzięki czemu udałoby się przerwać łańcuch zakażeń. Zastosowanie takiej strategii z pewnością oznaczałoby braki kadrowe na zmianach, a co za tym idzie – problemy z obsługą klientów w uwielbianej przez Polaków Biedronce.

W dalszej części dokumentu związkowcy zwracają uwagę na konieczność częstszego przypominania o konieczności stosowania środków dezynfekujących, właściwym noszeniu maseczki i regularnym odkażaniu rąk i miejsca pracy.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Mierzenie temperatury i zakaz rotacji między sklepami Biedronki

W propozycjach przedstawionych przez związki zawodowe sieci sklepów Biedronka pojawiło się także obowiązkowe mierzenie temperatury ciała przed rozpoczęciem pracy. Jest to wyraz troski nie tylko o współpracowników, ale i klientów. Takie działanie miałoby na celu „wyeliminowanie z zespołu osoby z podwyższoną temperaturą, która może być zakażona covid-19 i w następstwie rozprzestrzeniać chorobę na innych pracowników oraz klientów”.

Padły słowa o Padły słowa o "rewolucji sanitarystycznej". Francuscy uczeni nie zostawiają suchej nitki na programie obostrzeńCzytaj dalej

Poza tym związkowcy domagają się rezygnacji z delegowania pracowników do innych oddziałów należących do sieci sklepów Biedronka. Częsta zmiana siedziby i współpracowników zwiększa bowiem ryzyko infekcji koronawirusem.

Pismo skierowane do Jeronimo Martins zostało podpisane przez przewodniczących trzech związków zawodowych: Organizacji Zakładowej nr 922 NSZZ „Solidarność” w JMP S.A., Komisji Zakładowej Solidarność-80 w JMP S.A. i KM WZZ „Sierpień 80” w Bydgoszczy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubów
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Sensacja w polskiej kadrze skoczków. W naszej drużynie wyrasta nowy lider, pokonał Stocha i Kubackiego
  7. Błyskawiczny sernik Oreo bez pieczenia. Zrobisz go w 15 minut, fani ciasteczek oszaleją ze słodkiego szczęścia
Burza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyBurza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News