BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Cena benzyny na polskich stacjach przekroczyła ważny próg. Ale to jeszcze nie koniec zmian

22 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Benzyna znowu obniżyła swoją wartość i osiągnęła poziom z lutego 2016 r. Średnia ogólnopolska cena paliwa 95 wynosi poniżej 4 złotych za 1 litr.

Benzyna waha się w swojej wartości

Benzyna odnotowała kolejny spadek, lecz już nie tak drastyczny jak na początku epidemii. Uśredniona cena Pb 95 to obecnie mniej niż 4 zł. Podobną wartość można było zaobserwować ostatni raz w lutym 2016 r., kiedy za litr benzyny 95 trzeba było zapłacić 3,99 zł.

Na tegoroczną obniżkę wartości benzyny mają wpływ m.in. systematycznie taniejąca ropa, mocne cięcia w cennikach krajowych producentów paliw oraz niski popyt – tłumaczy Puls Biznesu.

Inne paliwa również tanieją

Poza obniżką ceny Pb 95 o 3 grosze w ostatnich dniach potaniała także benzyna 98 – można ją kupić za 4,39/1l (taniej o 2 grosze).

Zgodnie z wyliczeniami e-petrol.pl, najbardziej w porównaniu z zeszłym tygodniem, spadła cena oleju napędowego, sprzedawanego średnio za 4,11/1l (taniej o 6 groszy). Z kolei autogaz można kupić za tyle samo co we wrześniu 2015 r. - 1,79/1l (taniej o 4 grosze).

Analitycy z portalu zwracają uwagę, że w połowie województw średnia cena benzyny 95 nadal przewyższa 4 zł/1l. Najwięcej muszą za nią zapłacić tankujący na stacjach w województwie zachodniopomorskim (4,16 zł/1l). W tym regionie także ceny benzyny 98, oleju napędowego oraz autogazu są najwyższe.

Tygodnie wielkich spadków cen

Ostatnie tygodnie są bezprecedensowe dla sektora energetycznego. Popyt na paliwo w czasie epidemii spadł tak drastycznie, że w tym tygodniu świat obiegła informacja, że cena ropy osiągnęła najniższy poziom w tym wieku. Według szacunków, gdyby nie podatki, moglibyśmy płacić zaledwie 1 zł za 1 litr – pisze Business Insider Polska.

Wtorkowy spadek cen ropy o 24 proc. jest największy od 17 stycznia 1991 r., kiedy to jej wartość zmalała o 32 proc. Eksperci przewidują, że rynek naftowy jeszcze długo będzie zmagał się z trudnościami – popyt jest niski, podaż wysoka, a masowe magazyny przepełnione.

Podobne artykuły

startup

Finanse

POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Finanse

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >
Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ważne zmiany w bankach od lipca

Finanse

Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse

Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Czytaj więcej >