BiznesINFO.pl Finanse Aż 21 dni dodatkowego urlopu. Wystarczy jeden dokument
Pixabay/pasja1000

Aż 21 dni dodatkowego urlopu. Wystarczy jeden dokument

22 grudnia 2023
Autor tekstu: Irmina Jach

Dodatkowy płatny urlop przysługuje wielu Polakom. Mogą z niego skorzystać osoby, które posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Standardowy wymiar to 10 dni, ale w niektórych przypadkach można zwiększyć go do 21 dni.

Dodatkowy płatny urlop. Komu się należy?

Dodatkowy płatny urlop nie należy się osobom, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Żeby skorzystać z wolnych dni, należy przepracować przynajmniej rok u jednego lub różnych pracodawców. Przerwy w zatrudnieniu nie są brane pod uwagę. Szczegółowe zasady określa art. 19 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

TVP jednak bez pieniędzy? Ekspert grzmi: "To sytuacja patologiczna"

Dodatkowy płatny urlop. Aż 21 dni wolnego

Dodatkowy urlop nie przysługuje osobom uprawnionym do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Art. 20 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych umożliwia jednak zwiększenie 10 dni dodatkowego urlopu aż do 21 dni:

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku.

Żeby wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym i uzyskać dodatkowy urlop, niezbędny będzie wniosek lekarza . O 10 dni urlop wydłuży także konieczność wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Turnus rehabilitacyjny w PIT

Turnus rehabilitacyjny to nie tylko dodatkowe dni wolne. Odpłatność za udział w turnusie jest zaliczana do tzw. wydatków nielimitowanych w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Oznacza to, że w rocznym rozliczeniu PIT można dokonać odliczenia całości kosztu.

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne, osoby utrzymujące osobę niepełnosprawną, lub osoby, które poniosły wydatki na rehabilitację lub wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Przepisy ustawy PIT regulują koszty, które można odliczyć. Konieczne do uzyskania ulgi jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wydatek.

Masz ogródek działkowy? Pod żadnym pozorem tego nie rób, mogą zabrać
Szczęśliwy dzień dla emerytów. ZUS przygotował specjalny prezent
Obserwuj nas w
autor
Irmina Jach

Head of News&Business. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie