Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Płynniejszy ruch na A1. Dzięki inwestycji mniej czasu stracimy w korkach.
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:57

Płynniejszy ruch na A1. Dzięki inwestycji mniej czasu stracimy w korkach.

Autostrada A1 z nowym wiaduktem
Wikimedia Commons/Danuta B. / fotopolska.eu/CC3.0

Nad A1 w Piotrkowie Trybunalskim został oddany do użytku nowy wiadukt. Ułatwia to przejazd z jednej części budowanej autostrady na drugą, poprawia także płynność ruchu na ciągle rozbudowywanej trasie. Jak donosi Rynek Infrastruktury obiekt powstał błyskawicznie. Jest on kluczowy dla mieszkańców Grabicy oraz Piotrkowa Trybunalskiego. Okazuje się bowiem, że po rozpoczęciu prac na A1 miewali one pokaźne problemy z poruszaniem się po okolicy.

Autostrada A1 w ciągłej budowie

Nowy wiadukt został oddany w ciągu ulicy Wojska Polskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Przeprawa ułatwia poruszanie się pomiędzy miastem, a okolicznymi gminami. Dzięki oddaniu do użytku nowego wiaduktu, ruch będzie płynniejszy. Mieszkańcy bardzo zabiegali o tę inwestycję. Początkowo aby umożliwić przejazdy z jednej strony rozbudowywanej drogi na drugą powstał tymczasowy zjazd z sygnalizacją świetlną, jednak blokował on ruch na DK1 i powodował ogromne korki.

W takiej sytuacji wykonawca robót na DK1/A1 zobowiązał się do ekspresowego zbudowania wiaduktu nad przyszłą autostradą. Słowa dotrzymał. – Wykonawca na początku budowy, deklarował, że będzie on gotowy na koniec czerwca tego roku, co było wyjątkowo krótkim terminem. Prace budowlane udało się jednak zakończyć w połowie maja, a zatem jeszcze szybciej – informuje łódzka GDDKiA dla Rynku Infrastruktury. Okazuje się jednak, że pandemia koronawirusa przedłużyła procesy dokumentacyjne związane z wydaniem pozwolenia na użytkowanie.

Początek lipca przyniósł dobre wieści. Samochody pojechały nowym wiaduktem, a przejazd z sygnalizacją został zlikwidowany. Ruch na rozbudowywanej do parametrów autostrady drogi krajowej nr 1 stał się od razu zauważalnie płynny. Wykonawca wiaduktu pomyślał także o ruchu pieszych - na wiadukcie, po obu stronach, znajdują się chodniki.