BiznesINFO.pl
Andrzej Duda honorowym góralem. Decyzja już zapadła.

https://flickr.com/NATO-North-Atlantic-Treaty-Organization

Andrzej Duda honorowym góralem? Szykuje się uroczysta gala, gdzie zostanie odznaczony wyjątkowym tytułem

26 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Andrzej Duda otrzyma tytuł "Honorowego Członka Związku Podhalan". Mimo iż obecnie urzędujący Prezydent ma wielu swoich zwolenników na Podhalu to decyzja o nadaniu tego tytułu wzbudziła mieszane uczucia wśród rodowitych górali.

Andrzej Duda honorowym góralem

Decyzja o nadaniu Andrzejowi Dudzie tytułu "Honorowego Członka Związku Podhalan" zapadła jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Kapituła Odznaczeń zarządu głównego Związku Podhalan odznaczyła Andrzeja Dudę jednogłośnie na posiedzeniu 3 lipca br. Na pomysł nadania prezydentowi tytułu honorowego górala wpadł ZP w Poroninie. Idea odznaczenia zrodziła się kilka godzin po spotkaniu wyborczym Dudy w tym mieście.

We wniosku o odznaczenie Andrzeja Dudy napisano, że "wykazuje wielką przychylność dla góralszczyzny polskiej w kraju i za granicą (...). Prezydent nie tylko kocha górali, on sam czuje się góralem i okazuje to w sposób bezpośredni i oficjalny. (...) Prezydent Andrzej Duda najwierniejszych swoich druhów widzi właśnie w harcerzach i góralach" - cytuje jego fragment "Polska Times".

Kontrowersje wokół tytułu Andrzeja Dudy

Andrzej Duda odznaczenie miałby odebrać między 3 a 5 września br., ponieważ wtedy odbędzie się Walny Zjazd Związku Podhalan, jednakże na ten moment Pałac Prezydencki nie potwierdził wizyty głowy państwa na tej uroczystości. Wśród wielu Podhalan nadanie prezydentowi tego tytułu zostało przyjęte z mieszanymi uczuciami. Bardzo często wskazuje się, że takie same odznaczenie otrzymał m.in.: były prezydent Lech Wałęsa czy śp. ksiądz Józef Tischner - przypomina portal.

- Skoro honorowym członkiem Związku jest Lech Wałęsa, a dziś nikt z nas go nie wspiera, to po co nadawać takie tytuły. Nie pokazujemy nic innego, jak tylko koniunkturalizm i polityczną schizofrenie - powiedział w 2017 r. "Gazecie Krakowskiej" brat ks. Józefa Tischnera, Kazimierz. Brat zmarłego księdza dodaje, że na pewno ks. Józef nie popierałby Andrzeja Dudy.

undefined

undefined

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >