Kary za abonament RTV potrafią ściągać nawet po kilkunastu latach
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 22 Września 2020

Przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie kary

Kary za niepłacenie abonamentu RTV mogą być ściągane po latach. Tak zdarzyło się i w tym przypadku. Po 14 lata mężczyzna otrzymał informację, że musi zapłacić sporą karę, która uzbierała się przez lata. Dłużnikowi udało się jednak uniknąć sporego wydatku. Jak to zrobił?

Kara za abonament RTV

Historię mężczyzny, któremu udało się uniknąć kary za niepłacenie abonamentu RTV opisała Gazeta Wyborcza.

Mężczyzna z Poznania otrzymał wezwanie do zapłaty za abonament RTV po 14 latach, w ciągu których suma zdążyła wzrosnąć do poważnej kwoty. Dłużnik nie miał jednak najmniejszych chęci, by opłatę uiszczać, dlatego sprawa trafiła do sądu administracyjnego.

Otworzysz drzwi listonoszowi i się zdziwisz. Poczta wyposaży ich w nowoczesny sprzęt, ale to nie wszystkoOtworzysz drzwi listonoszowi i się zdziwisz. Poczta wyposaży ich w nowoczesny sprzęt, ale to nie wszystkoCzytaj dalej

- Pieniądze nam się należą, gdyż abonent zarejestrował telewizor i otrzymał książeczkę do wpłat. Ponadto mężczyzna został powiadomiony o nadaniu indywidualnego numeru abonenta - argumentowała Poczta Polska, jednak mężczyzna stwierdził, że od długiego czasu nie powinien płacić abonamentu RTV, ponieważ w 2004 roku wyrejestrował telewizor. Poczta chciała namacalnego dowodu wyrejestrowania - dokumentu, który potwierdzałby taki stan rzeczy.

Jak łatwo się domyśleć mężczyzna nie dysponował kwitkiem sprzed kilkunastu lat. Wezwanie Poczty bardzo go oburzyło, ale zachował zimną krew i zręcznie odwrócił temat:

- Skoro domagacie się ode mnie starych dokumentów, to sami pokażcie podobne. Mówicie, że nadaliście mi kilkanaście lat temu indywidualny numer abonenta. Proszę więc pokazać dowód wysłania do mnie zawiadomienia o nadaniu tego numeru. Bo skoro twierdzicie, że go nadaliście, to powinniście mnie o tym powiadomić - odpowiedział.

PKO nie ma dobrych wieści dla Polaków. Nadciąga potężny kryzysPKO nie ma dobrych wieści dla Polaków. Nadciąga potężny kryzysCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tomasz Komenda nie będzie pracował w myjni. Dostał intratną propozycję
2. Jak w Polsce leczy się COVID-19? Lekarz klinicysta wyznał całą prawdę
3. W końcu jakaś obniżka, na zakupach odetchniesz z ulgą. Wiemy, co potanieje

Nie musiał płacić abonamentu RTV

Odwrócenie stron zdecydowanie wyszło na korzyść mężczyzny. Łatwo się domyśleć, że Poczta Polska nie dysponowała takim numerem, dlatego sąd orzekł zgodnie z wolą osoby uznanej przez Pocztę za dłużnika.

Według sądu skarbówka nie miała prawa ściągnąć należności z konta mężczyzny. Wymiar sprawiedliwości nie był w stanie zrozumieć także dlaczego Poczta tak długo zwlekała ze ściąganiem zaległego abonamentu RTV.

W forsowanej ustawie znalazł się przemilczany zapis. Doprowadzi do wypłat dodatku emerytalnegoW forsowanej ustawie znalazł się przemilczany zapis. Doprowadzi do wypłat dodatku emerytalnegoCzytaj dalej

- Orzeczenie sądu ma dyscyplinować Pocztę Polską, która w ogóle nie przejmowała się przedstawieniem dowodów na okoliczność tego, że ktoś jest abonentem. Sąd słusznie uznał, że skoro Poczta wymaga przechowywania dokumentów przez abonenta, to sama również musi dbać o swoje papiery - podsumował w rozmowie z GW Oskar Możdżyń, prawnik z portalu MaszPrawo.org.pl - Orzeczenie jest szansą dla wszystkich osób, wobec których Poczta od lat nie dopominała się o abonament RTV. Pamiętajmy jednak, że każdy wojewódzki sąd administracyjny może mieć inny ogląd opisywanej sprawy. Z tego powodu powinny zmienić się przepisy, które w ogóle nie przystają do obecnych realiów korzystania z mediów - dodał.

Dodatkowy zasiłek do kasacji. Rodzice stracą prawo do pieniędzyDodatkowy zasiłek do kasacji. Rodzice stracą prawo do pieniędzyCzytaj dalej

Problem ściągania abonamentu RTV przez Pocztę jest poważny. Sprawy dotyczą głównie starszych osób, które w jednej chwili dowiadują się, że muszą płacić ogromne sumy za media, z których, jak się okazuje, często wcale nie korzystają. Z tytułu egzekucji Poczta ściągnęła już 7 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska, XXI wiek. 23 lata był niewolnikiem, odbito go wychudzonego i przerażonego
  2. "Prestiżowa wytrzeźwiałka w Warszawie". Cena za pobyt, jak w luksusowym hotelu w centrum
  3. Skok na naszą kasę. Kolejne banki śrubują opłaty
  4. Prawo budowlane od nowa. 19 września weszły w życie ważne zmiany
  5. Lepiej sprawdź swój wyciąg. Liczba nieautoryzowanych transakcji rośnie. Rzecznik Finansowy naciska na banki
  6. Wideo - Tragiczny wypadek. Młodzi motocykliści nie mieli żadnych szans w zderzeniu z samochodem
Emerytury stażowe wracają. Po zmianach świadczenie już przed 60. urodzinami, ale jest warunekEmerytury stażowe wracają. Po zmianach świadczenie już przed 60. urodzinami, ale jest warunekCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News