Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Wielu rodziców będzie mogło ubiegać się o dodatkowe 500 zł z powodu epidemii. Jest jednak jeden haczyk
Radosław Święcki
Radosław Święcki 16.04.2020 02:00

Wielu rodziców będzie mogło ubiegać się o dodatkowe 500 zł z powodu epidemii. Jest jednak jeden haczyk

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Komu przysługuje 500 zł?

Świadczenie w wysokości 500 zł, będące niezależne od kryterium dochodowego przysługuje podopiecznym m.in. warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, wychowankom specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz osobom korzystającym z placówek rehabilitacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Świadczenie – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” - jest przewidziane zarówno dla niepełnosprawnych dzieci, jak i osób dorosłych, które mają od 18 do 25 lat, pod warunkiem że działalność ośrodka, który obejmuje ich na co dzień wsparciem, jest zawieszona przez minimum pięć kolejnych dni roboczych w miesiącu. Pomoc finansowa, która jest formą dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych, jest przyznawana na okres maksymalnie trzech miesięcy, licząc od marca br.

– Osoby niepełnosprawne nie stracą świadczenia za marzec, bo zostanie im wypłacone z wyrównaniem – mówi „DGP” Michał Plewka, rzecznik PFRON.

Gazeta zwraca jednak uwagę, że 500 zł nie będzie przysługiwać za okres, w którym opiekun, a jest nim najczęściej rodzic, jest uprawniony do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, wprowadzonego w związku z zagrożeniem COVID-19.

Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć w formie papierowej: osobiście lub wysłać pocztą do powiatowego centrum pomocy rodzinie; albo elektronicznie – za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW).

Na  wypłatę świadczenia Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zamierza przeznaczyć 174 mln zł.