Komu przysługuje świadczenie w wysokości 500 zł?
pixabay/BeatriceBB
Autor Radosław Święcki - 16 Kwietnia 2020

Wielu rodziców będzie mogło ubiegać się o dodatkowe 500 zł z powodu epidemii. Jest jednak jeden haczyk

Rodzice osób niepełnosprawnych, które nie mogą korzystać z zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa placówek, mogą ubiegać się o przyznanie specjalnego świadczenia w wysokości 500 zł. Środki te nie będą jednak przysługiwać w jednym przypadku.

Komu przysługuje 500 zł?

Świadczenie w wysokości 500 zł, będące niezależne od kryterium dochodowego przysługuje podopiecznym m.in. warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, wychowankom specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz osobom korzystającym z placówek rehabilitacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Uniwersytet Waszyngtoński podał konkretną datę szczytu zachorowań w Polsce. To już niedługoUniwersytet Waszyngtoński podał konkretną datę szczytu zachorowań w Polsce. To już niedługoCzytaj dalej

Świadczenie – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” - jest przewidziane zarówno dla niepełnosprawnych dzieci, jak i osób dorosłych, które mają od 18 do 25 lat, pod warunkiem że działalność ośrodka, który obejmuje ich na co dzień wsparciem, jest zawieszona przez minimum pięć kolejnych dni roboczych w miesiącu. Pomoc finansowa, która jest formą dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych, jest przyznawana na okres maksymalnie trzech miesięcy, licząc od marca br.

Wirusolog twierdzi, że jest szansa, iż wirus może stracić siłę rażenia. Tłumaczy, kiedyWirusolog twierdzi, że jest szansa, iż wirus może stracić siłę rażenia. Tłumaczy, kiedyCzytaj dalej

– Osoby niepełnosprawne nie stracą świadczenia za marzec, bo zostanie im wypłacone z wyrównaniem – mówi „DGP” Michał Plewka, rzecznik PFRON.

Gazeta zwraca jednak uwagę, że 500 zł nie będzie przysługiwać za okres, w którym opiekun, a jest nim najczęściej rodzic, jest uprawniony do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, wprowadzonego w związku z zagrożeniem COVID-19.

Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć w formie papierowej: osobiście lub wysłać pocztą do powiatowego centrum pomocy rodzinie; albo elektronicznie – za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW).

Na wypłatę świadczenia Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zamierza przeznaczyć 174 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polityk chce kontroli w sprawie przylotu Antonowa do Polski. Podjął już pierwsze kroki, procedura się rozpoczęła
  2. Czy pandemii wirusa można było uniknąć? Dyplomaci informowali o niebezpieczeństwie już dwa lata temu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. WHO zabrało głos ws. powszechnego noszenia maseczek. Nie ma rekomendacji
Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News