BiznesINFO.pl Polska i Świat Rząd podał konkrety dotyczące zwolnień. Starsi pracownicy muszą przygotować się na ustąpienie młodym
Flickr / EU2017EE Estonian Presidency Follow, Photo: Aron Urb (EU2017EE), licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ [zdjęcie wykadrowane]

Rząd podał konkrety dotyczące zwolnień. Starsi pracownicy muszą przygotować się na ustąpienie młodym

10 września 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Zwolnienia w administracji nie będą dotyczyć administracji centralnej

Jak podaje Puls Biznesu, w czwartek (10.09) wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz skomentowała na antenie Radia ZET zapowiadane przez rząd zwolnienia w administracji. Emilewicz zapewniła, że zwolnienia w administracji nie będą dokonywane w sposób arbitralny czy automatyczny, a każdy przypadek będzie analizowany osobno. Przede wszystkim jednak dała do zrozumienia, że redukcja etatów w budżetówce nie musi oznaczać zwolnień pracowników. - Zaczynamy od "martwych etatów". Jeżeli w budżecie są przewidziane koszty na etaty, które nie są obsadzone, to one w pierwszej kolejności powinny zostać zredukowane. Jeśli nie są obsadzane, to oznacza, że nie są potrzebne - czytamy na portalu Puls Biznesu słowa Emilewicz wypowiedziane w programie Radia ZET. Wicepremier Emilewicz stwierdziła ponadto, że zwolnienia w administracji nie będą dotyczyć administracji publicznej. - Na przyszły rok zabudżetowane są wszystkie etaty, które w ministerstwach, agencjach, instytucjach są - tłumaczyła minister rozwoju.

Kogo w pierwszej kolejności dotkną zwolnienia w administracji?

Jak podaje Puls Biznesu, objaśniając na antenie Radia ZET szczegóły zapowiadanej przez rząd redukcji etatów w budżetówce minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że prawdopodobnie w pierwszej kolejności zwolnienia w administracji dotkną osób w wieku emerytalnym. Emilewicz tłumaczyła takie postępowanie koniecznością zwolnienia zajmowanych przez te osoby miejsc pracy dla osób młodszych, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Zdaniem minister "takie partnerstwo pokoleń będzie zrozumiałe". Ewentualne dalsze zwolnienia mają być uzależnione od wyników przeglądu kadry, które z kolei zależą od kształtu przyszłego rządu, np. od podziału resortów gospodarczych. Według doniesień Gazety Prawnej z sierpnia zwolnienia w administracji mogą być konieczne właśnie ze względu na plany zmniejszenia liczby ministerstw z 20 do 12.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie