BiznesINFO.pl Polska i Świat Zmiana zasad Spisu Powszechnego. Nie będzie pukania do drzwi
Biznes Info

Zmiana zasad Spisu Powszechnego. Nie będzie pukania do drzwi

6 kwietnia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy trwa Spis Powszechny

  • Na jakie zmiany w zbieraniu danych zdecydował się GUS

  • Jakie kary grożą za nieprzekazanie informacji

Spis Powszechny na innych zasadach

Spis Powszechny wystartował 1 kwietnia 2021 r. Dr Dominik Rozkrut, prezes GUS, zdradził w programie „Money. To się liczy”, że przez pierwsze pięć dni formularz internetowy wypełniło ok. 1,3 mln Polaków. Spis Powszechny jest obowiązkowy dla każdego. Czas na przekazanie danych upływa 30 września .

Początkowo akcja zbierania informacji o Polakach i ich warunkach mieszkaniowych miała zakończyć się 30 czerwca. Jednak z uwagi na trwającą pandemię Spis Powszechny wydłużono o trzy miesiące. To nie jedyne zmiany, jakie wymusił koronawirus.

Tegoroczny Spis Powszechny odbywa się przede wszystkim w przestrzeni wirtualnej. Każdy, kto ma możliwość powinien uzupełnić formularz udostępniony na stronie rządowej ( https://spis.gov.pl/ ). Jeżeli obywatel nie posiada odpowiedniego sprzętu to może spisać się w formule tradycyjnej przy pomocy rachmistrza . Osoby odpowiedzialne za zbieranie informacji miały telefonować lub odwiedzać obywateli.

Jednak prezes GUS przyznał, że w tym roku nie ma co liczyć na wizytę rachmistrza. - Na pewno przez najbliższe 3 miesiące nie skorzystamy z tej metody spisu - oznajmił dr Rozkrut. Rachmistrzowie będą pozyskiwać informacje wyłącznie poprzez kontakt telefoniczny, choć GUS i tak zachęca do samospisu internetowego.

Spis Powszechny to obowiązek. Za uchylanie się od niego grozi kara

Spis Powszechny to akcja zbierania szczegółowych danych o obywatelach i lokalach, którą GUS przeprowadza raz na 10 lat. Dzięki temu urzędy statystyczne mogą dokonać szczegółowej analizy rozmieszczenia ludności, struktury demograficznej i zawodowej, a także sytuacji społeczno-ekonomicznej polskich rodzin.

Spis Powszechny jest obowiązkowy dla wszystkich Polaków i cudzoziemców, którzy przebywali pod koniec marca na terenie naszego kraju na stałe lub czasowo. Formularz muszą wypełnić również rodacy mieszkający za granicą, którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce. Spis Powszechny obejmuje również osoby bezdomne.

O co pytają urzędnicy? Formularz jest podzielony na 9 kategorii. Należy udzielić odpowiedzi na pytania np. o adres zamieszkania, aktywność zawodową, edukację, narodowość i języki.

Pojawiają się także pytania bardziej osobiste, jak np. „do jakiego wyznania religijnego należysz” lub „czy pozostajesz w związku niesformalizowanym z inną osobą”. Prawidłowe uzupełnienie formularza wymaga także dość dużej wiedzy na temat współlokatorów. Warto zatem wcześniej zapoznać się z pełną listą pytań i przygotować odpowiedzi.

Choć zagadnienia są bardzo szczegółowe to Spis Powszechny nie zbiera informacji np. na temat zarobków i dochodów. Warto pamiętać, że wszystkie przekazywane dane muszą dotyczyć stanu rzeczywistego z 31 marca 2021 r.

Za brak udziału w Spisie Powszechnym grozi kara grzywny, która może wynieść do 5 tys. zł. Na przykre konsekwencje finansowe naraża się każdy, kto nie uzupełni formularza internetowego lub odmówi uczestnictwa w telefonicznym Spisie Powszechnym.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie