Zasiłek będzie przyznawany dopiero po 90 dniach, a w przypadku samozatrudnionych - po 180 dniach
By Szymon - Poczta Polska, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4056499
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Grudnia 2019

Szykują się zasadnicze zmiany w zasiłkach. Możesz liczyć tylko na dobrą wolę ZUS

Zasiłek ma przejść rewolucję. Planowane zmiany wywołują kontrowersje, a resort finansów zrzuca odpowiedzialność za projekt zmian na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zaprzecza, że prowadzi prace nad zmianami w zasiłkach - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Zasiłek dopiero po 3 miesiącach

O planowanych zmianach w przyznawaniu zasiłków mówi się już od jakiegoś czasu, a sprawa zaczęła się od interpelacji poselskiej Joanny Muchy, a de facto odpowiedzi jakiej udzielił na nią wiceminister finansów Leszek Skiba, który powiedział, że zasiłek będzie przyznawany dopiero po 90 dniach.

Rząd chce, aby nowe zasady, na jakich będzie przyznawany zasiłek dotyczyły też zasiłków macierzyńskich i opiekuńczych. “Chodzi o tzw. okres wyczekiwania na możliwość skorzystania z tych form wsparcia. Dla pracowników miałby on wynosić 90 dni (obecnie to 30 dni), a dla prowadzących działalność - 180 dni (obecnie to 90 dni). Dłuższy okres wyczekiwania miałby dotyczyć także zasiłku chorobowego - pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

Kontrowersyjny projekt

Planowane zmiany mają ukrócić nadużycia. Jednak projekt wzbudza wiele kontrowersji. Specjaliści uważają, że opóźnienie z wpłatą bądź niedopłata spowoduje przerwę w ubezpieczeniu. W efekcie tylko od dobrej woli ZUS będzie zależeć, czy przedsiębiorca będzie musiał oczekiwać następne 180 dni na możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

Tysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieTysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieCzytaj dalej

Gazeta pisze, że za wypowiedź Leszka Skiby nikt nie chce wziąć odpowiedzialności. I choć pytanie dotyczące uszczelniania systemu składek było skierowane do resortu finansów, to za projekt zmian ma odpowiadać Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt widmo

Wiceminister zapewniał, że planowane zmiany mają uszczelnić system i zapobiegać nieprawidłowościom i nie zaszkodzą pracodawcom i pracownikom. I dodał, że szczegółowych informacji na temat projektu powinien udzielić resort rodziny, odpowiedzialny za zmiany. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że MPRiPS twierdzi, że nie prowadzi prac w tym zakresie - pisze “DGP”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe informacje ws. Tomasza Lisa. "Jego stan jest ciężki"
  2. Tajemnicza choroba od lat wyniszcza Tomasza Lisa. Trafił do szpitala, ale tragedia zaczęła się dużo wcześniej
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tomasz Lis pilnie przewieziony do szpitala, jego stan jest poważny. Wylądował na oddziale intensywnej terapii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News