BiznesINFO.pl
Biznesinfo

Biznesinfo

Zaprezentowano nowe wzory dowodów osobistych. Czeka nas dużo zmian

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dowód osobisty już niebawem przejdzie ogromną zmianę wizualną. Na dokumencie pojawi się m.in. druga cecha barometryczna w postaci odcisków palców. Modyfikacje, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa, mają jednak poważne wady - od sierpnia nie będzie można wyrabiać dowodów przez internet.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego dowód osobisty będzie wyglądał inaczej

  • Jakie nowe elementy pojawią się na dokumencie

  • Czy osoby ze starym dowodem muszą wnioskować o nowy

Dowód osobisty do zmiany. Nowe elementy podniosą poziom bezpieczeństwa

Polski dowód osobisty musi spełniać wymogi, które dla wszystkich państw członkowskich ustaliła Unia Europejska. Projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, który dostosowuje zapisy do rozporządzenia Rady UE i Parlamentu Europejskiego, przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na poniedziałkowej wideokonferencji przedstawiciele resortu ujawnili, jak będzie wyglądał nowy dowód osobisty.

Najważniejsza zmiana to dodanie drugiego elementu biometrycznego. Nowy dowód osobisty będzie wzbogacony o odciski palców. Obywatel będzie musiał zostawić swoje linie papilarne w trakcie wizyty w urzędzie. TVN24 donosi, że procedura będzie identyczna, jak przy wydawaniu paszportów.

Poza tym zmodyfikowany dowód osobisty będzie miał także oznaczenie państwa (PL) na fladze UE w prawym górnym rogu dokumentu. Z tego powodu zostanie przesunięty element informujący, że dowód osobisty jest wyposażony w chip. Dodatkowo na dole dokumentu pojawi się pole, w którym posiadacz umieści swój podpis.

Zmiany, choć drobne, obejmują także rewers dowodu osobistego. Zamiast napisu „Numer dowodu osobistego” pojawi się „Seria i numer dokumentu”. Nowy dowód osobisty będzie miał taki sam termin przydatności, jak stary - 5 lat dla osób niepełnoletnich i 10 lat dla wszystkich pozostałych.

Nowy dowód osobisty już od sierpnia 2021 r.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oznajmił, że projekt ustawy zyskał aprobatę prezydium Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Pierwsze czytanie regulacji ma odbyć się już w najbliższy wtorek. Czasu jest coraz mniej, ponieważ nowy dowód osobisty ma być wydawany już od 2 sierpnia 2021 r., a zmiany, które narzuca UE wymagają przygotowania informatycznego i odpowiedniej organizacji.

Nowy dowód osobisty trafi tylko do tych osób, których dokument straci ważność po 2 sierpnia 2021 r. Dowód osobisty według nowego wzoru otrzymają także osoby, które dopiero wkroczą w pełnoletniość i nie posiadają jeszcze dokumentu tożsamości. Ustawa nie wymusza na obywatelach zmiany dowodu - nowy dokument zostanie im wydany dopiero wtedy, gdy stary straci ważność. MSWiA szacuje, że ostatnie nowe dowody zostaną wydane w 2031 r.

Ile osób otrzyma nowy dowód osobisty już w tym roku? Prawie 2 mln. Dokumenty ok. 1,5 mln dorosłych obywateli stracą ważność w tym roku, a 360 tys. młodych Polaków skończy 18 lat.

Zmiany nie do końca korzystne

Zdaniem wiceministra spraw wewnętrznych zmiany mają „słodko-gorzki smak”. Z jednej strony dokumenty zostaną wzbogacone o dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym będzie znacznie trudniej je podrobić. To kolejny etap walki z oszustami, którzy dopuszczają się kradzieży tożsamości.

Jednak z drugiej strony wymóg pozostawienia odcisków palców oznacza, że po dowód osobisty nie będzie można już wnioskować za pośrednictwem internetu. W celu wyrobienia nowego dokumentu trzeba będzie odwiedzić urząd, choć MSWiA pracuje nad wdrożeniem rozwiązania, które ma ułatwić obywatelom pozyskiwanie nowych dokumentów.

Dowód osobisty będzie można wyrobić także w mobilnych stacjach obsługiwanych przez urzędników. Zgodnie z planem MSWiA z tego typu punktów będą mogły skorzystać osoby, które z różnych przyczyn nie mogą udać się do urzędu gminy. Szczegóły tego przedsięwzięcia są na razie nieznane. Szefernaker zdradził jedynie, że mobilne stacje mają być zlokalizowane w każdym powiecie. MSWiA przygotowuje się do testowania tego rozwiązania.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 26.03.2021. Wzmozony ruch zakupowy w wielkopowierzchniowych sklepach meblowy i budowlanych. Zgodnie z najnowszymi obostrzeniami pandemicznymi, tego typu sklepy beda zamkniete od 27 marca do 9 kwietnia.

Budżet dziurawy, brakuje 13 mln. Opozycja żąda kontroli

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Dowód osobistyUnia Europejska

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >