BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zaprezentowano nowe wzory dowodów osobistych. Czeka nas dużo zmian
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:28

Zaprezentowano nowe wzory dowodów osobistych. Czeka nas dużo zmian

Biznesinfo
Biznesinfo

Dowód osobisty już niebawem przejdzie ogromną zmianę wizualną. Na dokumencie pojawi się m.in. druga cecha barometryczna w postaci odcisków palców. Modyfikacje, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa, mają jednak poważne wady - od sierpnia nie będzie można wyrabiać dowodów przez internet.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego dowód osobisty będzie wyglądał inaczej

  • Jakie nowe elementy pojawią się na dokumencie

  • Czy osoby ze starym dowodem muszą wnioskować o nowy

Dowód osobisty do zmiany. Nowe elementy podniosą poziom bezpieczeństwa

Polski dowód osobisty musi spełniać wymogi, które dla wszystkich państw członkowskich ustaliła Unia Europejska. Projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, który dostosowuje zapisy do rozporządzenia Rady UE i Parlamentu Europejskiego, przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na poniedziałkowej wideokonferencji przedstawiciele resortu ujawnili, jak będzie wyglądał nowy dowód osobisty.

Najważniejsza zmiana to dodanie drugiego elementu biometrycznego. Nowy dowód osobisty będzie wzbogacony o odciski palców. Obywatel będzie musiał zostawić swoje linie papilarne w trakcie wizyty w urzędzie. TVN24 donosi, że procedura będzie identyczna, jak przy wydawaniu paszportów.

Poza tym zmodyfikowany dowód osobisty będzie miał także oznaczenie państwa (PL) na fladze UE w prawym górnym rogu dokumentu. Z tego powodu zostanie przesunięty element informujący, że dowód osobisty jest wyposażony w chip. Dodatkowo na dole dokumentu pojawi się pole, w którym posiadacz umieści swój podpis.

Zmiany, choć drobne, obejmują także rewers dowodu osobistego. Zamiast napisu „Numer dowodu osobistego” pojawi się „Seria i numer dokumentu”. Nowy dowód osobisty będzie miał taki sam termin przydatności, jak stary - 5 lat dla osób niepełnoletnich i 10 lat dla wszystkich pozostałych.

Nowy dowód osobisty już od sierpnia 2021 r.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oznajmił, że projekt ustawy zyskał aprobatę prezydium Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Pierwsze czytanie regulacji ma odbyć się już w najbliższy wtorek. Czasu jest coraz mniej, ponieważ nowy dowód osobisty ma być wydawany już od 2 sierpnia 2021 r., a zmiany, które narzuca UE wymagają przygotowania informatycznego i odpowiedniej organizacji.

Nowy dowód osobisty trafi tylko do tych osób, których dokument straci ważność po 2 sierpnia 2021 r. Dowód osobisty według nowego wzoru otrzymają także osoby, które dopiero wkroczą w pełnoletniość i nie posiadają jeszcze dokumentu tożsamości. Ustawa nie wymusza na obywatelach zmiany dowodu - nowy dokument zostanie im wydany dopiero wtedy, gdy stary straci ważność. MSWiA szacuje, że ostatnie nowe dowody zostaną wydane w 2031 r.

Ile osób otrzyma nowy dowód osobisty już w tym roku? Prawie 2 mln. Dokumenty ok. 1,5 mln dorosłych obywateli stracą ważność w tym roku, a 360 tys. młodych Polaków skończy 18 lat.

Zmiany nie do końca korzystne

Zdaniem wiceministra spraw wewnętrznych zmiany mają „słodko-gorzki smak”. Z jednej strony dokumenty zostaną wzbogacone o dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym będzie znacznie trudniej je podrobić. To kolejny etap walki z oszustami, którzy dopuszczają się kradzieży tożsamości.

Jednak z drugiej strony wymóg pozostawienia odcisków palców oznacza, że po dowód osobisty nie będzie można już wnioskować za pośrednictwem internetu. W celu wyrobienia nowego dokumentu trzeba będzie odwiedzić urząd, choć MSWiA pracuje nad wdrożeniem rozwiązania, które ma ułatwić obywatelom pozyskiwanie nowych dokumentów.

Dowód osobisty będzie można wyrobić także w mobilnych stacjach obsługiwanych przez urzędników. Zgodnie z planem MSWiA z tego typu punktów będą mogły skorzystać osoby, które z różnych przyczyn nie mogą udać się do urzędu gminy. Szczegóły tego przedsięwzięcia są na razie nieznane. Szefernaker zdradził jedynie, że mobilne stacje mają być zlokalizowane w każdym powiecie. MSWiA przygotowuje się do testowania tego rozwiązania.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]