Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zakaz używania smartfonów w szkołach? Czarnek odpowiada
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 01.09.2023 15:12

Zakaz używania smartfonów w szkołach? Czarnek odpowiada

Przemysław Czarnek
East News

Rok szkolny 2023/24 rozpocznie się 4 września. Jakiś czas temu minister Czarnek zapowiedział, że mogą się pojawić rekomendacje dotyczące używania smartfonów przez uczniów. Teraz w Radiu Zet mówił o zakazie używania telefonów w szkołach.

Zakaz smartfonów w szkołach

Na początku lutego minister edukacji Przemysław Czarnek w jednym z wywiadów twierdził, że warto w skali ogólnopolskiej wprowadzić przepisy, które uregulowałyby kwestię używania telefonów przez uczniów w szkołach. 

 W rozmowie w Radiu Zet zapewnił jednak , że nie wprowadzi ustawowego zakazu używania telefonów w szkołach. 

"Ja nie jestem dyrektorem ani nauczycielem. Wbrew temu co się sądzi, ja nie rządzę każdą jedną szkołą, nie ideologizuję szkół i nie wprowadzam tam nakazów i zakazów – od tego jest dyrekcja, aby dbać o kwestie porządkowe"  - przypomniał.

Ministerstwo zachęca, ale nie narzuca

Sam minister edukacji przyznał, że w wielu szkołach zakaz używania telefonów już obowiązuje. Przypomniał, że jeśli rodzicom zależy na wprowadzeniu zakazu, powinni porozmawiać z dyrektorem szkoły, do której uczęszcza ich dziecko. 

Zakaz używania telefonów w szkołach na świecie

Dyskusja na temat używania telefonów przez uczniów w szkole toczy się od lat. W tym zakresie każda szkoła może ustalić indywidualne zasady.  Jak przypomina portalsamorządowy.pl, szkoła nie ma jednak uprawnień do rekwirowania przedmiotów należących do uczniów.

Uczniowie nie mogą używać telefonów komórkowych w szkołach w niektórych krajach. Taki zakaz został już wprowadzony m.in. we Francji, Włoszech, Grecji, Portugalii czy Chinach. Podobny zakaz zamierza wprowadzić od 2024 roku także holenderski rząd.

Tagi: Edukacja