Zakaz handlu w niedzielę krytykuje coraz większa grupa polskich konsumentów
Flickr/Marco Verch
Autor Radosław Święcki - 25 Kwietnia 2020

Zakaz handlu coraz bardziej krytykowany. Rośnie opór Polaków

Zakaz handlu w niedzielę budzi sprzeciw coraz większej grupy Polaków – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Rozwiązanie to krytykuje co trzeci konsument.

Polacy krytykują zakaz handlu

Obowiązujący od dwóch lat zakaz handlu w niedzielę ma coraz większą grupę przeciwników. Z badania „Nastawienie do finansów” zrealizowanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że pod koniec 2019 r. rozwiązanie to krytycznie oceniało 34 proc. Polaków, podczas gdy w 2018 r. odsetek ten wyniósł 31 proc. Grupa zwolenników niedzielnego zakazu handlu stopniała natomiast z 33 do 30 proc.

Biedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychBiedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

Twórcy badania poprosili zwolenników i przeciwników zakazu handlu w niedzielę o wskazanie argumentów za sprawą których opowiadają się za konkretną opcją.

I tak zwolennicy zakazu handlu najczęściej podkreślają, że niedziela powinna być przeznaczona dla rodziny, zaś zakupy można zrobić w pozostałe dni tygodnia (70 proc.). Blisko 60 proc. twierdzi zaś, że zakaz handlu umożliwia spędzenie więcej czasu z bliskimi oraz, że dzięki temu ma się więcej czasu na odpoczynek.

Przeciwnicy regulacji wskazują przede wszystkim na ograniczenie ich wolności wyboru (73 proc.), a także na frustracje związane z większymi kolejkami przy kasach w pozostałe dni (66 proc.).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Przypomnijmy, że ograniczenie handlu w niedzielę rząd PiS wprowadził od 1 marca 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia 2018 r.) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, zaś w tym roku sklepy są zamknięte w każdą niedzielę, z nielicznymi tylko wyjątkami.

Taki wyjątek przypadnie w najbliższa niedzielę (26 kwietnia). Kolejna handlowa niedziela przypadnie natomiast dopiero 28 czerwca.

Nie brakuje głosów, że w związku z pandemią koronawirusa rząd powinien zastanowić się nad przywróceniem handlu w niedzielę. Wydaje się jednak, że rządzący takiej decyzji nie planują. Należy jednak przypomnieć, że w ramach przyjętego niedawno pakietu antykryzysowego, sklepom objętych zakazem handlu w niedzielę, zezwolono na przyjmowanie towaru tego dnia, rozładowywanie go oraz wykładanie na półki.

Badanie zrealizowane na zlecenie BIG InfoMonitor przez Quality Watch, techniką wywiadów internetowych (CAWI) wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie 1019 dorosłych mieszkańców Polski, grudzień 2019.

Szumowski o szczycie zachorowań. Długo jeszcze poczekamySzumowski o szczycie zachorowań. Długo jeszcze poczekamyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News