Zakaz handlu w grudniu najdłuższy w historii
Marek BAZAK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 23 Listopada 2020

Sklepy będą zamknięte przez ponad trzy dni. Nigdy nie było podobnej sytuacji

Zakaz handlu w grudniu tego roku będzie wyjątkowo długi. Zakupów nie zrobimy aż przez pół tygodnia. Pięć największych organizacji biznesowych i dwa ogólnopolskie związki zawodowe apelowały już w tej sprawie do rządu.

Zakaz handlu w święta

Temat zakazu handlu w trakcie epidemii koronawirusa stale powraca w przestrzeni medialnej. Przedstawiciele branży handlowej niejednokrotnie apelowali do rządu w sprawie zniesienia ograniczeń, ponieważ pomogłoby to odpracować straty poniesione przez sklepy na fali rządowych ograniczeń.

W środę cała Polska ma stanąć. Decyzja zapadła, ulice zbędą nieprzejezdneW środę cała Polska ma stanąć. Decyzja zapadła, ulice zbędą nieprzejezdneCzytaj dalej

– Nie ma żadnego uzasadnienia, aby utrzymywać zakaz handlu w niedziele w dotychczasowym kształcie – powiedział cytowany przez Rzeczpospolitą Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W tym roku w grudniu dni bez handlu jest naprawdę niewiele. Zakupy będziemy mogli zrobić co prawda w dwie niedziele 13.12 i 20.12, co nie zmienia faktu, że dni z zakazem będzie najwięcej do tej pory.

Zakupów nie zrobimy w Mikołajki (05.12), kolejne dwie niedziele, o których wspomnieliśmy, będą handlowe, jednak już w Wigilię, która w tym roku wypada w czwartek od godziny 14:00, sklepy będą nieczynne aż do niedzieli włącznie, ponieważ 27.12 obowiązuje już zakaz handlu w niedziele.

Nowy program z 40 plus w nazwie. Obejmie 13,5 mln Polaków, Ciebie też możeNowy program z 40 plus w nazwie. Obejmie 13,5 mln Polaków, Ciebie też możeCzytaj dalej

Oznacza to, że w dniach poprzedzających Wigilię sklepy będą obłożone, ponieważ potrzebne będą zapasy jedzenia na cały okres świąteczny - 3,5 dnia od wigilijnego popołudnia.

Według autorów apelu, wielu konsumentów może nie zdawać sobie sprawy z tego, że na 27.12 przypada niedziela z zakazem handlu, co oznacza, że mogą nie zrobić sobie na ten dzień zapasów.

Ponadto, jak podaje Rzeczpospolita, dodatkowy dzień bez handlu spowoduje większe straty handlu, ponieważ wiele produktów z dostaw z 24 grudnia najzwyczajniej w świecie ulegnie zepsuciu. Oprócz tego mówi się, że sklepy mogą mieć problemy z zaopatrzeniem na trzeci dzień bez handlu.

Wigilia do 5 osób nowym pomysłem rządu? Polacy nie mają co liczyć na normalne święta?Wigilia do 5 osób nowym pomysłem rządu? Polacy nie mają co liczyć na normalne święta?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. "Jeżeli ma pani mózg i potrafi liczyć", gościom puściły nerwy
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Polacy znaleźli sposób na zakupy w centrach handlowych. Wystarczyło zaproszeniePolacy znaleźli sposób na zakupy w centrach handlowych. Wystarczyło zaproszenieCzytaj dalej

Potrzebna zmiana

Zdrowie Polaków powinno być dla rządu kwestią priorytetową, jednak nie da się nie odnieść wrażenia, że tak długi zakaz handlu może odbić się na liczbie osób zakażonych wirusem - Polacy będą chcieli zrobić zapasy, zanim sklepy zamkną się przed świętami i zaraz później - w pierwszy handlowy dzień po świętach. W jednym i w drugim przypadku tak wysoka liczba klientów może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia.

Jak podaje Rz, do apelu przedstawicieli branży trafiły dwie propozycje zmiany przepisów. Pierwsza zakłada jednorazową nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, która zakłada wyłączenie niedzieli 27 grudnia z zakazu handlu.

Druga propozycja przewiduje już wielką zmianę w zasadach pracy placówek handlowych. Według drugiej propozycji “w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 180 dni następujących po ich odwołaniu zakaz handlu nie obowiązuje w niedziele, a zatrudniony lub pracownik pracujący w niedziele w placówce handlowej powinien korzystać co najmniej dwa razy na cztery tygodnie z niedzieli wolnej od pracy”, podaje Rz.

Rząd jest w tej kwestii podzielony. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że konsumenci będą mieli do dyspozycji w grudniu aż dwie niedziele handlowe.

Wicepremier Jarosław Gowin za to zdania, że proponowane zmiany są warte rozważenia i przynajmniej niedziela 6 grudnia mogłaby być handlowa.

NSZZ Solidarność nie podpisała się pod tym apelem, a jej zdanie jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian. Rzeczpospolita ustaliła nieoficjalnie, że stanowisko organizacji jest negatywne.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy program zdrowotny. Obejmie aż 13,5 miliona PolakówMinisterstwo Zdrowia ogłosiło nowy program zdrowotny. Obejmie aż 13,5 miliona PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Co tam się stało? W stołecznym autobusie krzyk, płacz i zakrwawiona kobieta
  2. Stracisz prawo jazdy za agresję na drodze? Nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym
  3. Kobiety przed chwilą podały miejsce protestów. Będą ogromne utrudnienia w centrum Warszawy
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Nie żyje reprezentant Francji. Wicemistrz świata odszedł zdecydowanie za wcześnie
  7. Znacie kotlety ruskie? Świetny pomysł na tani i pyszny obiad, nie tylko dla fanów kultowych pierogów
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News