BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Zakaz handlu 2021 o jeden dzień krótszy niż zwykle. W sierpniu dwa dni z zakazem się pokrywają

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Zakaz handlu 2021 utrudnia zakupowe aktywności. Jednak w tym roku kalendarz jest dość niefortunny dla inicjatorów ograniczeń. Wszystko z powodu kumulacji święta i dnia objętego zakazem w jeden sierpniowy weekend.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtuje się zakaz handlu 2021

  • Jakie święto obchodzimy w sierpniu

  • Kto jest wyjęty spod ograniczeń

Zakaz handlu 2021. Święto i niedzielne ograniczenia w jednym

Zakaz handlu 2021 to poważne utrudnienie dla przedsiębiorców i klientów. Z harmonogramu wynika, że w tym roku jest tylko 7 okazji na niedzielne zakupy.

Ostatnia niedziela handlowa wypadała 27 czerwca. Na kolejne zakupy ostatniego dnia tygodnia będzie można wybrać się do supermarketów dopiero 29 sierpnia. Zakaz handlu 2021 nie obejmuje również dwóch niedziel tuż przed świętami Bożego Narodzenia - 12 i 19 grudnia.

Jednak sierpniowy zakaz handlu 2021 ma w tym roku podwójny wymiar. 15 sierpnia nie zrobimy zakupów z dwóch powodów - jest to dzień objęty zarówno niedzielnym, jak i świątecznym zakazem handlu.

15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli inaczej Matki Boskiej Zielnej. Wirtualna Polska donosi, że 15 sierpnia w sanktuariach maryjnych gromadzą się wierni, a na Jasną Górę zmierzają pielgrzymi.

Tego samego dnia wypada także Święto Wojska Polskiego. W związku z tym jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a sklepy pozostaną zamknięte.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zakaz handlu 2021 to fikcja? Coraz więcej sklepów omija zasady

Zakaz handlu 2021 zdecydowanie ogranicza wpływy sieci handlowych. Dlatego też coraz więcej sklepów stara się omijać uciążliwe ograniczenia. Najczęściej sieciówki decydują się na współpracę z firmami kurierskim. Dzięki temu zdobywają status placówek pocztowych, których zakaz handlu 2021 nie obejmuje.

Tym tropem od trzech lat podąża Żabka. Na omijanie zasad zdecydował się także Topaz, Intermarche, Polomarket czy ABC.

Niedawno do grona sieciówek o statusie placówek pocztowych dołączył Kaufland, który na razie respektuje zakaz handlu 2021. Jednak przedstawiciele sklepu nie wykluczają, że sklepy będą w przyszłości otwarte także w niedziele niehandlowe.

Jednak nie wszyscy muszą przejmować się niedzielnymi ograniczeniami. Ustawa wprowadza bowiem katalog ponad 30 podmiotów, których zakaz handlu 2021 nie dotyczy.

Wśród nich są m.in. stacje benzynowe, piekarnie i apteki. Zasady nie obejmują również placówek, których przeważająca działalność koncentruje się na sprzedaży prasy, biletów komunikacji miejskiej i wyrobów tytoniowych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 02.04.2021. Napad na bankomat przy supermarkecie Tesco przy ul. Estrady. Do wyrwania bankomatu sprawcy uzyli koparki skradzionej z pobliskiej budowy.

Handel

Netto od listopada znacznie większe. Przejmie sklepy po Tesco

Czytaj więcej >
Podpis dokumentu

Handel

Jak ustrzec się przed kombinacjami deweloperów? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
materiały partnera

Handel

Zapowiedź Forum Rozwoju Branży Konopnej. Warszawa, 26 sierpnia

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 05.01.2019. n/z Kurier dorecza przesylke.

Handel

Artykuły zoologiczne z rekordową sprzedażą. Zwłaszcza przez internet

Czytaj więcej >
Nanushki, Lena i Tomek

Handel

Produkują i projektują wyłącznie w Polsce. Nanushki z nietypową metodą na sukces

Czytaj więcej >
DM Drogerie Markt wchodzą do Polski

Handel

DM drogerie wchodzą do Polski. Wiemy jak idą przygotowania [TYLKO U NAS]

Czytaj więcej >