Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Dopiero druga taka niedziela w roku. Klienci nie będą zawiedzeni
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 05.04.2020 02:00

Dopiero druga taka niedziela w roku. Klienci nie będą zawiedzeni

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zakaz handlu dziś nie obowiązuje. Sklepy otwarte

Ze względu na zakaz handlu w niedziele w tym roku wypada tylko siedem niedziel handlowych. Niedziela 5 kwietnia to dopiero druga pozwalająca na handel w 2020 roku. Następna wypada całkiem niedługo, bo 26 kwietnia. A kolejny miesiąc, w którym wypadają dwie niedziele handlowe wypada dopiero w grudniu, kiedy sklepy będą czynne 13 i 20 grudnia. Oprócz tego zakupy w niedziele można jeszcze będzie zrobić 28 czerwca i 30 sierpnia.

Tym razem nie zakaz handlu. Przeszkodzi koronawirus

Business Insider Polska zwraca jednak uwagę na wyjątkowość niedzieli 5 kwietnia. Nie wszystkie sklepy będą mogły dzisiaj być otwarte. Przepisy zakładają, że dziś działać mogą głównie drogerie i sklepy spożywcze.

Na zakupy w galeriach handlowych czy sklepach odzieżowych nie ma co liczyć. I nie chodzi o zakaz handlu, a o przepisy dotyczące stanu epidemicznego, który został ogłoszony niedawno w Polsce. Oprócz centrów handlowych zamknięte zostały także sklepy budowlane.

Zakaz handlu w Polsce

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w marcu 2018 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W roku wprowadzenia restrykcji w każdym miesiącu były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą. W 2019 zakupy można było robić tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu.

Natomiast od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu jest jeszcze bardziej radykalny i dotyczy praktycznie wszystkich niedziel w miesiącu. W ciągu całego roku wypadnie tylko siedem niedziel handlowych. Jeszcze w ubiegłym roku było ich kilkanaście, teraz o niedzielne zakupy jest znacznie trudniej.