Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wzrost cen mieszkań hamuje. GUS podał najnowsze dane
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.07.2024 17:19

Wzrost cen mieszkań hamuje. GUS podał najnowsze dane

bloki
Fot. materiały własne

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące rynku nieruchomości. Jak się okazuje, nastąpiło ochłodzenie - wzrost cen mieszkań nieco wyhamował. Co więcej, drugi rok z rzędu ceny mieszkań nie dotrzymywały kroku wzrostowi płac w polskiej gospodarce. Przedstawiamy szczegóły.

GUS podał najnowsze dane ws. polskiego rynku nieruchomości

W poniedziałek, 8 lipca Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport - “Obrót nieruchomościami w 2023 r.”. Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że w ubiegłym roku średnia transakcyjna cena lokalu mieszkalnego w Polsce wzrosła o 8,8 proc. po zwyżce o 11,8 proc. w 2022 r. Ostatni raz mieszkania drożały wolniej w 2019 roku, kiedy to średnia cena lokalu wzrosła o 8,7 proc.

Masz w domu takie książki z PRL-u? Są warte fortunę

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym rosły mocniej niż na rynku wtórnym

Co ciekawe, w ubiegłym roku po raz pierwszy od 2015 r. ceny mieszkań na rynku pierwotnym rosły mocniej niż na rynku wtórnym. Jeśli chodzi o nowe lokale, to były droższe o 10,5 proc., a te pochodzące z drugiej ręki podrożały o 7,3 proc.

Z czego wynika taki trend? Okazuje się, że mógł się do tego przyczynić program wsparcia dla kredytobiorców, który funkcjonował w drugiej połowie ubiegłego roku. Chodzi konkretnie o “Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który cieszył się wśród Polaków ogromnym zainteresowaniem. 

Dostępność mieszkań dla statystycznego mieszkańca Polski wzrosła

Z najnowszych danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny jasno wynika, że dostępność mieszkań dla statystycznego mieszkańca naszego kraju wzrosła. Przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku wzrosło o 12,7 proc. rok do roku, czyli sporo więcej niż przeciętna cena mieszkania.

Zobacz także: Ci seniorzy dostaną 3096 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek