komisja nadzoru finansowego
Autor Paulina Musianek - 1 Sierpnia 2019

Wynajęcie siedziby KNF przyniosło 11,5 mln zł strat dla Skarbu Państwa

Komisja Nadzoru Finansowego dopuściła się do niegospodarności i działania ze szkodą dla państwa - wynika z nieupublicznionego raportu NIK, do którego dotarła Gazeta Wyborcza.

Kontrola NIK wyjawiła, że nowa siedziba Komisji Nadzoru Finansowego została wynajęta z ogromną szkodą dla skarbu państwa. Roczne straty kontrolerzy oceniają na 11,5 mln zł przy umowie zawartej na 10 lat - jak informuje “Gazeta Wyborcza”, która dotarła do wciąż nieupublicznionego raportu pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli.

Niegospodarność Komisji Nadzoru Finansowego

Najem budynku przy ul. Pięknej 20 w Warszawie na nową siedzibę Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego był działaniem niecelowym i niegospodarnym - oceniła NIK. Zaś oddanie do bezpłatnego używania) Narodowemu Bankowi Polskiemu dotychczas zajmowanych budynków przy ul. Jasnej 8 i 12 w Warszawie było działaniem niegospodarnym, jak donosi “GW”. Gazeta przypomina, że decydującą osobą w sprawie przeniesienia biura był ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski. Decyzja z jesieni 2018 roku miała być podjęta przy sprzeciwie działu prawnego KNF.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

Jak czytamy w gazecie, KNF była właścicielem swojej siedziby na Jasnej - na jej remont wydała 35 mln zł. Za to budynek przy Pięknej 30 wynajmowała od spółki SP SPV 57 za niebagatelną kwotę sięgająca prawie 20 mln zł rocznie.

Jak wylicza "GW" - umowa została podpisana na 123 miesiące (ponad 10 lat). Za metr kwadratowy powierzchni biurowej KNF płaci 17 euro, 6,5 euro za magazyny i 165 euro za jedno miejsce parkingowe. Rocznie jest to łącznie 15,5 mln zł za czynsz, a dodatkowo do tego należy doliczyć 4 mln zł za eksploatację budynku. NIK szacuje straty Skarbu Państwa wynikające z decyzji KNF na ok. 11,5 mln złotych rocznie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News